ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ 2014

Έκτο το διπλό σκιφ

Στην 6η θέση τερμάτισε το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών με πλήρωμα τις Αμαλία Τσιάβου και Μαρία Πέργουλη, στον δεύτερο μικρό τελικό Γ της ημέρας για τα ελληνικά χρώματα, στο πλαίσιο του 43ου παγκόσμιου πρωταθλήματος κωπηλασίας στο Άμστερνταμ.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Τα κορίτσια του διπλού σκιφ αναδείχτηκαν τελικά έκτα στην κούρσα, με χρόνο 7:14.20, το οποίο μεταφράζεται στην 18η θέση της γενικής κατάταξης. Οι Ελληνίδες αθλήτριες ξεκίνησαν τον τελικό ευρισκόμενες από την αρχή στην έκτη θέση, έχοντας πέρασμα 1:47.10 στα πρώτα 500μ. Η εικόνα του αγώνα δεν μεταβλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με τις Ρωσίδες να είναι σταθερά πρώτες και στα 1000μ., με το πλήρωμά μας να παραμένει τελευταίο με χρόνο 3:34.65. Στα 2/3 της κούρσας ο χρόνος της ελληνικής βάρκας ήταν 5:23.43, για να τερματίσει τελικά στην τελευταία θέση με επίδοση 7:14.20.
Πρώτες τερμάτισαν οι Ρωσίδες Ντιάνα Στεπότσκινα και Όλγκα Αρκάντοβα με 6:58.21, δεύτερες ήταν οι Ιρλανδέζες Κλερ Λαμπ και Ντενίζ Γουολς σε 7:00.11, τρίτες οι Δανέζες Έλεν Όλσεν και Ρούνγκε Χόλμεγκααρντ με 7:03.49, τέταρτες οι Ελβετίδες Φρεντερίκ Ρολ και Πατρίτσια Μερτζ, σε 7:03.51 και πέμπτες οι Λευκορωσίδες Αλένα Κριβασέγιενκα και Ιρίνα Λιάσκοβα με επίδοση 7:09.08.