ΤΖΟΥΝΤΟ

Αγγιξε το μετάλλιο

Κοντά στο χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -66 κιλών έφτασε ο Ρούντολφ Κουρτίδης, στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων στο Βουκουρέστι.

Ο πρωταθλητής του Φιλίππου Αμυνταίου ξεκίνησε με τρεις νίκες κόντρα στους Μιχαΐλοβιτς (Σερβία), Ιάντοφ (Ουκρανία) και Βάβριτσεκ (Πολωνία) παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά. Εκεί ηττήθηκε από τον Ουκρανό Ράσκιν και έπεσε στα ρεπεσάζ. Στον πρώτο του αγώνα επικράτησε του Πορτογάλου Κρισοστόμο, αλλά στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο ηττήθηκε από τον Γερμανό Σετζ και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση.

Το Σάββατο θα αγωνιστούν οι Κώστας Σαρίδης (-81 κιλά), Θεοφύλακτος Αγγελίδης (-90 κιλά), Δημήτρης Τεβρεντσίδης (+100 κιλά), Ελισάβετ Τελτσίδου (-63 κιλά) και Παρασκευή Εδιρνέλη (+78 κιλά).