ΜΠΑΣΚΕΤ

Βελτιωμένη η Εθνική

Με ήττα ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα μπάσκετ τα παιχνίδια της στο τουρνουά του Πο. Η Κροατία πιο εύστοχη στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει το νίκη με 68-66. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη εμφανίστηκε σαφώς βελτιώμένη και επιστρέφει στην Αθήνα για να συνεχίσει τη σειρά των φιλικών προετοιμασίας για το παγκόσμιο κύπελλο της Ισπανίας.

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής που βρέθηκε στο 2:30 να χάνει 8-0 και στο 4:51, 3-13. Σε εκείνο το σημείο πέρασε στο παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η άμυνα της Εθνικής βελτιώθηκε ενώ και στην επίθεση με απόλυτη ευστοχία από τον Παπανικολάου και έξι πόντους από τον φόργουορντ των Μιλγουόκι Μπακς η ελληνική ομάδα μάζεψε τη διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 5-0 (17-25 στο 21΄) των Κροατών οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου. Η Ελλάδα σκόραρε για πρώτη φορά στο 2ο δεκάλεπτο μετά από τρία λεπτά με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο και με ένα δίποντο του Μπουρούση, μείωσε στους τέσσερις πόντους (21-25 στο 23:30). Οι Κροάτες απάντησαν με ένα 5-0 για να ξαναστείλουν τη διαφορά στους εννέα πόντους (21-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους να προηγούνται πέντε πόντους (31-36) και τον Γιάννη Μπουρούση να αποχωρεί με πόνους στο δεξιό γόνατο οι οποίοι ευτυχώς δεν αποδείχθηκε σοβαρός.

Στην επανάληψη, η Εθνική ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο και με ένα σερί 10-3, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-39 στο 24:30 με τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση. Στη συνέχεια, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα με σωστή άμυνα, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη 50-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 10-0 των Κροατών δίχως η Εθνική να καταφέρει να απαντήσει, μέχρι και το 3:48 της περιόδου όταν σκόραρε ο Παπανικολάου. Η Κροατία όμως βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενα καλάθια πήγε τη διαφορά στους εννέα πόντους (64-55). Σε αυτό το διάστημα το ποσοστό της ελληνικής ομάδας ήταν 25% και το σκορ της τέταρτης περιόδου 17-5! Στη συνέχεια όμως η Εθνική θυμήθηκε πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και γύρισε το παιχνίδι για να ισοφαρίσει στο 39′ 64-64. Ακολούθησαν δύο εύστοχε βολές από τον Τόμιτς που έκανε το 66-64 και άστοχο λέι από τον Καϊμακόγλου και σουτ του Μπουρούση. Ο Μπογκντάνοβιτς κέρδισε το φάουλ από τον Βασιλειάδη με ευστοχώντας και στις δύο βολές έκανε το 68-64. Στα 20.5 δευτερόλεπτα, ο Λαφαγιέτ έκανε γρήγορο φάουλ στον Σλούκα που ευστοχησε και στις δύο και έκανε το 66-68. Ακολούθησε λάθος του Λαφαγιέτ και άστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη με τη λήξη, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με νίκη των Κροατών 68-66.

Ελλάδα (Κατσικάρης) Ζήσης 9(1), Μάντζαρης 3(1), Παπανικολάου 11(2), Καϊμακόγλου 9(1), Μπουρούσης 9(1), Αντετοκούνμπο 8, Βουγιούκας 2, Σλούκας 4, Αθηναίου, Βασιλειάδης 9(3), Γιάνκοβιτς 2.
Κροατία (Ρέπεσα) Σάριτς 14(1), Μπογκντάνοβιτς 10(1), Λαφαγιέτ 4, Τόμιτς 4, Ρούντεζ 9(3), Μπίλαν, Μάρκοτα 10(1), Ούκιτς 5(1), Μπάμπιτς, Εζόνια 10(3), Άντριτς,