Βόλεϊ λιγκ: Η Κηφισιά 3-1 τον Ολυμπιακό κι έβαλε φωτιά στην κορυφή

Ο εκπλήκτικός ΑΟΠ Κηφισιάς με 30άρη Χαντ και τρομερό Ρουμελιωτάκη, νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό που έχασε δεύτερο ματς σε 10 ημέρες!

Οι ερυθρόλευκοι από εκεί που έτρεχαν αήττητο σερί 44 αγώνων, έχασαν αρχικά στη Σύρο για την 18η αγωνιστική και σήμερα με αποτέλεσμα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε να είναι στο +5 από τον ΠΑΟΚ, τον οποίο υποδέχονται το Σάββατο 23/3 για την 21η αγωνιστική και την τελευταία έχουν ρεπό!
Κι έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα ο Ολυμπιακός κινδυνεύει με καθαρή ήττα (3-0 ή 3-1) να χάσει και την πρωτιά στην κανονική περίοδο.
Πέρα όμως από τα υποθετικά σενάρια, η αλήθεια είναι ότι τα καμπανάκια στον Ολυμπιακό χτυπούν εδώ και αρκετές εβδομάδες κι από σήμερα πολύ πιο έντονα, την ίδια ώρα που ο Νίκος Ζαλμάς μέσα σε 3.5 μήνες έχει καταφέρει να μεταμορφώσει το ασχημόπαπο (που ήταν η Κηφισιά στην αρχή της σεζόν) σε… κύκνο που δαγκώνει!

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΠΚ με το καλημέρα προηγήθηκε 5-0 (τρεις πόντοι από Ρουμελιωτάκη), με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει σε 7-5, 10-9 αλλά το σκορ να φτάνει στο 14-10 (με τους φιλοξενούμενους να έχουν ήδη 5 λάθη). Στο 16-13 ο Μουνιόθ έβαλε τον Ράουβερντνικ αντί του Κουμεντάκη, στο 18-16 τους Τερβαπόρτι, Σμιτ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει 18-18, αλλά εκεί να δέχεται νέο σερί 3-0 (21-18) χωρίς να καλύψει ξανά τη διαφορά.
Στο β’ σετ υπήρχε αρχικά ισορροπία με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 9-11 χάρις σε άσο του Στιβαχτή, αλλά να βρίσκεται στο 14-11 με τα σερβίς του Νικολάκη χάνοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση.
Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν 18-18, προηγήθηκαν 19-20 με μπλοκ του Σμαραγδή, για να ακολουθήσουν τρία απίθανα σερί. Το πρώτο από την Κηφισιά που έκανε το 23-20, το δεύτερο από τον Ολυμπιακό που με ένα λάθος και τρία μπλοκ έφτασε στο 23-24, αλλά ο Λόπαρ ισοφάρισε, ο Ρουμελιωτάκης με άσο έκανε το 25-24 και ο Χαντ με κόντρα μπάλα τελείωσε το σετ!
Μ’ αυτό το βαθμό η Κηφισιά εξασφάλισε την συμμετοχή στα πλέι οφ και η χαλάρωση της σε συνδυασμό με τον πληγωμένο εγωισμό των ερυθρόλευκων (μέσα Τερβαπόρτι, Σμιτ) έφεραν το εντυπωσιακό 12-25 (0-6 το σκορ στην εκκίνηση) για να ακολουθήσει μεγάλη μάχη στο δ’ σετ.
Το 8-8 έγινε 11-8 με τον Χαντ στο σερβίς για να μπει ο Κουμεντάκης αντί του Αλεξίεφ, με την Κηφισιά να διατηρεί το προβάδισμα (15-12, 17-14, 17-16), όμως το 19-17 έγινε 21-17 με συνεχόμενες κόντρες των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν σε ματς μπολ (24-19).
Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-22, όμως ο Χαντ τελείωσε την επίθεση και η Κηφισιά πανηγύρισε μία τεράστια νίκη.
Τα σετ: 25-22, 26-24, 12-25, 25-22.
ΑΟΠ Κηφισιάς (Ζαλμάς) Νικολάκης 2 (2 άσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 53% υπ.-23% άριστες), Ρεκ 57 (1/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 50% υπ.-18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κάπελλας-λ (62% υπ.-15% άριστες) / Γκούζντα -λ, Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης
Ολυμπιακός (Μουνιόθ) Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ). Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-07% άριστες), Ζουπάνης 5 (5/11 επ.), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσο, 29% υπ.-00% άριστες), Στεφάνου –λ (64% υπ.-24% άριστες) / Δαρίδης –λ, Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Ράουβερντνικ 13 (12/19 επ.).