Βόλεϊ λιγκ: Πρώτο τρίποντο στο 2019 για ΠΑΟ, 3-0 την ΑΕΚ

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ ο ΠΑΟ νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ και πήρε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2019.

Με την ΑΕΚ να χάνει στο 7-7 του πρώτου σετ τον Τζιουμάκα, η ομάδα του Δρίκου προηγήθηκε με 15-21 με τον Παναθηναϊκό να χάνει μέχρι εκείνο το σημείο το ένα σερβίς πίσω από το άλλο, αλλά τη λύση έδωσε ο Γιάκομπσεν. Ο Δανός πασαδόρος πήγε στην τελική γραμμή και έφυγε στο 22-21 με τον ΠΑΟ να παίρνει το σετ αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια.
Το ίδιο συνέβη και στο β’ σετ όπου το 18-17 έγινε 25-17 για να ακολουθήσει ένα ακόμη ανατρεπτικό τρίτο σετ, όπου ο ΠΑΟ έδειχνε ότι πάει ολοταχώς για το 3-0 όταν προηγήθηκε με 18-13. Εκεί όμως προέκυψε εκνευρισμός με μία φάση όπου ζητήθηκε βίντεο ρέφερι, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει και να προσπερνά με 20-21 και να φτάνει σε σετ μπολ (23-24), αλλά τελικά το σετ να τελειώνει στο 29-27 με άσο Πελεκούδα.
«Είναι σημαντική νίκη γιατί μας δίνει ώθηση για να κρατηθούμε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Δεν ήταν εύκολη νίκη όπως δείχνει το σκορ. Είχαμε ηττηθεί δύο φορές από την ΑΕΚ και έπρεπε να παρουσιάσουμε κάτι πιο νέο και πιο ανανεωμένο. Την Τετάρτη για το κύπελλο είναι ένα ξεχωριστό ματς με άλλη δυναμική. Θέλουμε να προχωρήσουμε στο κύπελλο αλλά έχουμε ένα ακόμα μεγάλο εμπόδιο και οι αγώνες με την ΑΕΚ δεν είναι εύκολοι», είπε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος με τον Σωτήρη Δρίκο να σημειώνει: «Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση και στα δύο κενά που κάναμε στην υποδοχή. Η ομάδα επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Τζιουμάκα αλλά αυτά πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Εχω πει πως δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα για την ΑΕΚ και αυτό φάνηκε σήμερα. Την Τετάρτη στο κύπελλο είναι ένα άλλο παιχνίδι. Στο διάστημα που έχουμε μπροστά μας θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε ότι μπορούμε».
* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 28 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 25-23, 25-18, 29-27.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. – 46% άριστες), Γαλιώτος.
ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. – 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. – 67% άριστες).