Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Στο δεύτερο παιχνίδι του προκριματικού ομίλου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μπρνο, η Εθνική ομάδα βολεϊ των γυναικών επιχείρησε να κάνει μια επική ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0 αλλά τελικά ηττήθηκε 3-2 από τη Λευκορωσία στο τάι μπρέικ.

Μια ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή που θα άλλαζε τα δεδομένα στη μάχη της πρόκρισης έφτασε η Εθνική γυναικών, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από την Λευκορωσία στον 2ο αγώνα του του 1ου τουρνουά του προκριματικού ομίλου του eυρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για δύο σετ, ήταν χειρότερη απ’ ότι στην πρεμιέρα κόντρα στην Τσεχία (ήττα με 3-0), αλλά μετά το 2-0 επιτέλους έδειξε μέσα στο γήπεδο όλα όσα πιστεύαμε ότι είχε ως ικανότητες…
Με βοήθεια από την κερκίδα (οι 15 Έλληνες που βρέθηκαν στο γήπεδο έδωσαν άλλο χρώμα) και παρόλο που το υπέρ μας 10-5 έγινε 15-18 κ1ι 17-20, πήραμε το σετ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.
Το δ’ σετ ήταν μια μάχη πόντο με πόντο με την Ελλάδα να ξεφεύγει 22-19 και να έχει δύο σετ μπολ (24-22), τα οποία έχασε (24-24), αλλά ένα μπλοκ κι η επίθεση της Κιόση έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί βρεθήκαμε στο -3 (9-12), όμως ισοφαρίσαμε (12-12 με Χαντάβα στο σερβίς) και χάσαμε την ευκαιρία να προσπεράσουμε για να δεχθούμε ένα σερί 3-0 και να χάσουμε το ματς. «Αρχίσαμε να παίζουμε από το τρίτο σετ και μετά. Στο τάι μπρέικ κρίθηκαν όλα στις λεπτομέρειες, από δικά μας χαζά λάθη. Επρεπε να τελειώσουμε κάποιες μπάλες, ενώ είχαμε την ευκαιρία. Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα και κοντράραμε τη Λευκορωσία στα ίσια», είπε αρχικά. Πρόσθεσε η διεθνής ακραία λέγοντας: «Δείξαμε ότι το θέλαμε περισσότερο τη νίκη, βγάλαμε ψυχή στο γήπεδο και αυτό βοήθησε να φανερώσουμε πολλά από τα θετικά μας στοιχεία», τόνισε η Εύα Χαντάβα.

Τα σετ 25-16, 25-14, 22-25, 24-26, 15-12
Λευκορωσία (Κλίμοβιτς) Κάβαλτσουκ 11 (9/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παλτσεούσκαγια 3 (3 άσοι), Μαλασάι 11 (10/34 επ., 1 άσο, 52% υπ. – 48% άριστες), Κλίμοβιτς 7 (6/15 επ., 1 άσο), Ιονάβα 16 (8/17 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 60% άριστες), Μιχαϊλένκο 1 (1/8 επ.), Πολιούτσκαγια –λ (69% υπ. – 46% άριστες) / Καλινούσκαγια – Γκουενγκόρ 1 (1/3 επ.), Σιλάντσιεβα 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. – 50% άριστες), Κούτσκο 4 (1/1 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σέριουκ, Μιχαϊλένκο 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ).
Ελλάδα (Φλώρος) Κιόση 17 (17/44 επ.), Παπαφωτίου, Λαμπρούση 13 (7/17 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/2 επ.), Χαντάβα 21 (20/42 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 18% άριστες), Τοτσίδου 3 (2/2 επ., 40% υπ. – 00% άριστες), Αρτακιανού –λ (55% υπ. – 41% άριστες) / Ιακωβίδου-λ (20% υπ. -20% άριστες), Μερτέκη 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Διώτη 3 (3/17 επ., 33% υπ. – 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Τσεχία κέρδισε πολύ εύκολα με 3-0 (25-20, 25-16, 25-13) την Σλοβενία.