ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Ενα χάλκινο για φινάλε

Με το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό ολοκλήρωσε η Ελλάδα την παρουσία της στο Μεσογειακό πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης στην Αλεξανδρούπολη. Οι Ελληνίδες αθλήτριες ήταν τρίτες στην κατάταξη COMEN.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η Εθνική μας αποτελούμενη από τις Μαρία-Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κοφίδη, Ελένη Κόντη, Μαρία Παπαδοκωνσταντακάκη, Άννα-Μαρία Ταξοπούλου, Δέσποθνα Δεδούση και Δήμητρα Τσιαντή (αναπληρωματικές οι Μαρια-Αμαλία Αθανασοπούλου, Ξανθή Μέλλου, Όλγα Παπασαράντη και Ιλιάνα Καμπούτση) βαθμολογήθηκαν με 146,5069 και κατέκτησαν το χάλκινο στην κατάταξη COMEN, γνωρίζοντας την αποθέωση από 2.000 κόσμο, που βρέθηκε στο νέο κλειστό κολυμβητήριο της Αλεξανδρούπολης. Στη γενική κατάταξη η Ελλάδα ήταν 6η.
06. Ελλάδα 146,5069

Σαρωτική ήταν η Ρωσία, η οποία κατέκτησε και τα τέσσερα διαθέσιμα χρυσά μετάλλια και ήταν πρώτη στο σχετικό πίνακά, ενώ στην αντίστοιχη κατάταξη COMEN πρώτη ήταν η Ισπανία επίσης με τέσσερα στα τέσσερα χρυσά.
Η Ελλάδα με συνολική βαθμολογία 450,2868 ήταν 5η στο COMEN CUP και 7η στη γενική. Στερήθηκε βέβαια και τη βαθμολογία από την απόφασή της να μην συμμετάσχει στον τελικό του κόμπο την Παρασκευή, αντιδρώντας στον τρόπο βαθμολόγησης των κριτών.