Η δικαίωση του Λούη

Το κηνυγούσε χρόνια το μετάλλιο σε μεγάλους αγώνες ο Λούης Τσάτουμας. Ο Έλληνας πρωταθλητής του μήκους, έκανε πάντα μεγάλα άλματα αλλά ποτέ σε μεγάλους αγώνες. Ένα αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου το 2007 στο Μπίργμινχαμ ήταν το μοναδικό κατόρθωμα του. Μέχρι σήμερα.

Ο κορυφαίος άλτης μήκους όλων των εποχών στην Ελλάδα και από τους καλύτερους Ευρωπαίους που έχουν πηδήξε σε σκάμα, είναι δευτεραλθλητής Ευρώπης για το 2014. Ο Λούης Τσάτουμας μας άλμα στα 8.15μ. πήρε το αργυρό μετάλλιο πίσω από τον εξαιρετικό Γκρεγκ Ράδερφοντ που κατέκτησε το χρυσό με άλμα στα 8.29μ.

Όπως συνηθίζει στους αγώνες του ο Τσάτουμας, το καλό του το άλμα είναι το πρώτο (ή το δεύτερο). Στον τελικό της Ζυρίχης ξεκίνησε με 8.15μ. (με κόντρα άνεμα 0,4) και με το καλημέρα μετέφερε την πίεση στους ανταγωνιστές του. Ο Βρετανός Γκρεγκ Ράδεφορντ ξεκίνησε χαμηλά (7.97μ.) αλλά τελικά στο δεύτερο άλμα πήγε στα 8.25μ. και στο τέταρτο στα 8.29μ. εξασφαλίζοντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο Τσάτουμας δεν μπόρεσε να απαντήσει στον Βρετανό και στα υπόλοιπα άλματά του, δεν κατάφερε σε κανένα από αυτά να ξεπεράσει τα 8.00μ. Στη δεύτερη προσπάθεια είχε 7.82μ., το τρίτο άλμα ήταν άκυρο και ακολούθησαν άλματα στα 7.83μ., 7.86μ. και 7.72μ.
Ο Γάλλος Καφετιέν Γκομίς έκανε ότι μπορούσε να κλέψει το αργυρό από τον Τσάτουμα, αλλά το 8.13μ. και το 8.14μ. δεν νικούν το 8.15μ.