Θρίλερ Πολωνία-Ιράν

Ξεκίνησε Σάββατο και ολοκληρώθηκε… Κυριακή η 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ που φιλοξενείται στην Πολωνία , με τους οικοδεσπότες να βγαίνουν ζωντανοί από το απίθανο θρίλερ με το Ιράν και εκτός απροόπτου να συνεχίζουν στις έξι καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Εκεί όπου ήδη βρίσκονται η Γαλλία (παίζει την Κυριακή με τους Πολωνούς) και οι Βραζιλία, Ρωσία από τον 6ο με τις δύο ομάδες αναμετρώνται σήμερα με έπαθλο την πρωτιά στον όμιλο.
Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, ξεκίνησε για περίπατο, αφού η Πολωνία προηγήθηκε με 2-0 σετ πολύ εύκολα, ωστόσο εξελίχθηκε σε μια μάχη μέχρις εσχάτων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-22 στο τρίτο σετ όμως δέχθηκαν σερί 0-4(!) και το Ιράν όχι απλά ξαναμπήκε στο ματς, αλλά ισοφάρισε εύκολα σε 2-2 (στο 15-18 αποχώρησε με πρόβλημα στη μέση ο Βινιάρσκι) και στο τάι μπρέικ είχε τον πρώτο λόγο φτάνοντας σε ματς μπολ (13-14). Ο Κούμπιακ όμως ισοφάρισε, ακολούθησε λάθος των Ιρανών (15-14) και ένα μπλοκ του Μοντζόνεκ για το 16-14.

Μετά την ήττα του Ιράν, οι ΗΠΑ (εύκολα κέρδισαν την Αυστραλία) πέρασαν στην 3η θέση, ωστόσο το ποιοι θα ακολουθήσουν τη Γαλλία και με ποια σειρά θα περάσουν οι ομάδες στην τρίτη φάση σήμερα. Αν η Πολωνία πάρει τρίποντο με τους Γάλλους είναι πρώτη, αν πάρει δύο σετ είναι από δεύτερη έως τρίτη, ενώ οι ΗΠΑ (παίζουν με την Αργεντινή) θέλουν τρίποντο για να είναι σίγουροι καθώς το Ιράν (παίζει με τη Σερβία) παραμονεύει.

Οι Σέρβοι έχασαν χθες κάθε ελπίδα αν και θα μπορούσαν να είχαν πάρει το τρίποντο απέναντι στους Γάλλους τινάζοντας κυριολεκτικά τον όμιλο στον αέρα. Προηγήθηκαν με 1-0, αλλά στο 24-23 του δεύτερου σετ είχαν εξαντλήσει τις δύο περιπτώσεις χρησιμοποίησης του βίντεο για διαιτητικές αποφάσεις κι έτσι παρόλο που υπήρξε καθαρή υπέρβαση από τον Γάλλο πασαδόρο οι διαιτητές δεν το είδαν, το σετ πήγε στη Γαλλία και μετά όλα τελείωσαν.

Στον 6ο όμιλο Κίνα και Κούβα πήραν μεγάλες νίκες γοήτρου απέναντι σε Φινλανδία και Βουλγαρία, η Βραζιλία ζορίστηκε αρκετά από τον μαχητικό Καναδάς, ενώ η Ρωσία δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Γερμανία.
Σήμερα πέρα από το μεγάλο ντέρμπι Βραζιλίας – Ρωσίας, υπάρχει κι ο τελικός της 3ης θέσης Γερμανία – Καναδάς με τα πάντσερ να χρειάζονται δύο σετ για να περάσουν στην επόμενη φάση.