ΙΣΠΑΝΙΑ 2014

Γαλλία-Σερβία το 2ο ζευγάρι

Δεν νίκησε η καλύτερη ομάδα. Νίκησε αυτή που είχε προπονητή. Η Γαλλία έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός ημιτελικών την οικοδέσποινα Ισπανία επικρατώντας 65-52. Οι Γάλλοι στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης αποδείχθηκε διαβασμένη. Εγκλώβισε τα ατού της Ισπανίας και τους υποχρεώσε σε άθλια ποσοστά (2 στα 22 τρίποντα!). Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι Γάλλοι συνολικό μάζεψαν 50 ριμπάουντ(!) έναντι 28 των Ισπανών. Στο ημίχρονο η Γαλλία βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με επτά πόντους 35-28 τηρώντας κατά γράμμα το πλάνο του προπονητή Βενσάν Κολέ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπάνια αντέδρασε στο πρώτο δεκάλεπτο, περνώντας μάλιστα (παρά τα κακά ποσοστά ευστοχίας) και ένα πόντο μπροστά (43-42 στο 30΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η άμυνα των Γάλλων έδειχνε απροσπέλαστη. Με επιμέρους σκορ 23-9, η Γαλλία επικράτησε 65-52 και θα διεκδικήσει με τη Σερβία το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό.
Γαλλία(Βενσάν Κολέ) Ερτέλ 13(1), Μπατούμ 9, Ντιό 4, Λαβερνιέ 4(1), Τζάκσον, Φουρνιέ 4, Πιετρούς 2, Γκομπέρτ 5, Ντιαό 15(3). Ζελαμπάλ 9(1).
Ισπανία (Χουάν Ορέγκα) Π. Γκαζόλ 17, Φερνάντεζ 6, Ροντρίγκεζ, Ναβάρο 10(1), Καλντερόν 5(1), Ρούμπιο 4, Γιουλ 5, Μ. Γκαζόλ 3, Ιμπάκα 2.