Μπορούν και παραπάνω

Με μία ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση και μία σπουδαία νίκη επί του Μαυροβούνιου με 12-8 ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα πόλο νέων ανδρών την παρουσία της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τιφλίδας, όπου κατετάγη πέμπτη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά και εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, που τις βρήκε ισόπαλες με 6-6. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παίζοντας καλή άμυνα, πήρε μία διαφορά δύο τερμάτων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην τελευταία περίοδο διατηρώντας τη συγκέντρωσή τους οι διεθνείς έφτασαν στο τελικό 12-8.
Η Εθνική μας ομάδα με μοναδική παραφωνία το 12-0 από τους Σέρβους, έδειξε με τη συνολική του παρουσία ότι έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει στο παγκόσμιο του 2015, για το οποίο εξασφάλισε τη πρόκριση στην Τιφλίδα.