ΑμεΑ

10η στο παγκόσμιο η Εθνική

Την 10η θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα τένις με αμαξίδιο στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στην Αττάλεια καθώς έχασε από την Κολομβία με 2-0 σκορ.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Στον σημερινό αγώνα κατάταξης, για τις θέσεις 9 και 10, απέναντι στην Κολομβία η Eθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα και τερμάτισε στην 10 θέση στην δεύτερη κατηγορία όπου και αγωνίστηκε. Ο Διαμαντής προσπάθησε αλλά έχασε το παιχνίδι απέναντι στον Ελιέσερ Κουέντο με 2-1 σετ (6-3,6-7,7-5). Ο Λαζαρίδης βρέθηκε απέναντι στον Πέντρο Τζούλιο Λεόν και έχασε με 2-0 σετ (6-2, 6-2). Ο αγώνας του διπλού δεν δόθηκε αφού ήταν αδιάφορος βαθμολογικά. Στην κατηγορία όπου έλαβε μέρος η χώρα μας την πρωτιά και την άνοδο στην πρώτη κατηγορία θα διεκδικήσουν οι Ισπανία και η Νότια Αφρική. Στην πρώτη κατηγορία το τρόπαιο του παγκόσμιου πρωταθλητή θα διεκδικήσουν η Βρετανία και η Γαλλία. Στις γυναίκες ο τελικός είναι ανάμεσα στην Ολλανδία και την Βρετανία. Στους αθλητές με τετραπληγία ο τελικός θα βρει αντιμέτωπους ΗΠΑ και Ιαπωνία και τέλος στα τζούνιορ ΗΠΑ και Ρωσία.