100άρησε ο Βαλβέρδε

Ένα δευτερόλεπτο ήταν αρκετό για τον Αλεχάντρο Βαλβέρδε ώστε να αφήσει τον Αλμπέρτο Κονταδόρ στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης στον Γύρο της Ανδαλουσίας και να σημειώσει την 100η νίκη της καριέρας του.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Μπορεί η νίκη στην τελική γενική κατάταξη που σημείωσε την Κυριακή να είναι ιστορική καθώς κατέκτησε για πέμπτη φορά στα τελευταία έξι χρόνια τον τίτλο στον συγκεκριμένο αγώνα, ωστόσο ο Βαλβέρδε δε θέλει να μείνει μόνο στον αριθμό 100 αλλά να συνεχίσει ακόμα παρά πέρα μιας και το παγκόσμιο πρωτάθλημα εξακολουθεί να είναι απωθημένο. Ο Βαλβέρδε κατέχει το ρεκόρ μεταλλίων σε παγκόσμια χωρίς όμως να έχει πανηγυρίσει ποτέ το χρυσό. Στον Γύρο της Ανδαλουσίας ο Βαλβέρδε είχε να αντιμετωπίσει το άλλο μεγάλο φαβορί, Αλμπέρτο Κονταδόρ. Ο Πιστολέρο πήρε από τον αθλητή της Μόβισταρ τη φανέλα του πρωτοπόρου μετά το δεύτερο ετάπ αλλά ο 36χρονος την πήρε πίσω μετά την ατομική χρονομέτρηση της επόμενης ημέρας αφού του έριξε έξι δευτερόλεπτα. Τα δύο τελευταία ετάπ βρήκαν τον Βαλβέρδε να διατηρεί τη διαφορά του ενός δευτερολέπτου από τον Κονταδόρ στη γενική. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Γάλλος Τιμπό Πινό. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Βαλβέρδε είναι το Παρίσι-Νίκαια από τις 5 έως τις 12 Μαρτίου. Θα ακολουθήσουν ο Γύρος της Καταλονίας, οι κλασικές των Αρδενών και ο Γύρος της Γαλλίας. Ο Κονταδόρ θα τρέξει στον Γύρο του Άμπου Ντάμπι που θα γίνει από τις 23 έως τις 26 Φεβρουαρίου.