«Ασημένιες» αναμνήσεις από το Λος Άντζελες

Ο Χρήστος Βολικάκης θα αγωνιστεί το Σάββατο στις ΗΠΑ στην τέταρτη και τελευταία στάση του παγκόσμιου κυπέλλου. Η συμμετοχή του σηματοδοτεί την επιστροφή του στο ποδηλατοδρόμιο όπου πριν από εννέα χρόνια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην ίδια διοργάνωση αλλά σε διαφορετικό αγώνισμα από αυτό που τρέχει φέτος.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Ήταν 19 Ιανουαρίου 2008 όταν ο 20χρονος τότε Βολικάκης πήρε θέση στην εκκίνηση της τέταρτης προκριματικής σειράς του πρώτου γύρου στο κέιριν. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον Ιταλό Ρομπέρτο Σιάπα και πέρασε στα ρεπεσάζ όπου προκρίνονταν για τον δεύτερο γύρο μόνο οι πρώτοι κάθε σειράς. Στα ρεπεσάζ ο Βολικάκης νίκησε τους αντιπάλους τους και πήρε την πρόκριση. Στον δεύτερο γύρο έτρεξε στην πρώτη σειρά, κατετάγη τρίτος και άφησε εκτός μεγάλου τελικού σημαντικούς αθλητές όπως τον Μαξ Λέβι, τον Μπεν Κέρστεν και τον Τζόσια Έντζι. Στον τελικό τερμάτισε δεύτερος αφήνοντας στην τρίτη θέση τον δις χρυσό Ολυμπιονίκη της Αθήνας, Ράιαν Μπέιλι και εκτός βάθρου τον παγκόσμιο πρωταθλητή Τέουν Μούλντερ, τον σπουδαίο Φρανσουά Περβί και τον Σιάπα. Ο Βολικάκης είναι αυτή τη φορά στο Λος Άντζελες όχι για να τρέξει στο κέριν αλλά στο σκρατς. Στο ποδηλατοδρόμιο βρήκε τόσο τις ιδανικές συνθήκες για προπόνηση όσο και έναν παλιό του γνώριμο, τον Καναδό Τρέιβις Σμιθ, με τον οποίο έχουν τρέξει πολλούς αγώνες στο παρελθόν αλλά τώρα είναι ο υπεύθυνος του ποδηλατοδρομίου.