10X10 για τις γυναίκες του Ολυμπιακού

Tο απόλυτο πέτυχαν οι γυναίκες της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησαν 3-0 επί του Πανναξιακού και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο δίχως να χάσουν ούτε σετ.

Στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής με την οποία ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρεικός και αυτό που μένει εκτός από τη νίκη είναι και η επανεμφάνιση της Αλίκης Κωνσταντινίδου η οποία πέρασε για το σερβίς, στον αγώνα στο 3ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 20-9.
Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από σερβίς της Πολ που κατέληξε άουτ προήλθε ο πρώτος πόντος των φιλοξενούμενων (5-1) και από άστοχη επίθεση της Χίπε σημειώθηκε το 5-2. Με δυο πόντους της Χίπε και άσσο της Λαμπρούση, ο Θρύλος έτρεξε εκ νέου ενα 3-0 σερί και πήγε μπροστά με +6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2). Ακολούθησε μπλοκ της Χριστοδούλου (9-2) και επίθεση της Γιώτα που διεύρυναν την διαφορά στο +8 (10-2) με την Τζίνα Λαμπρούση να παραμένει στο σερβίς από το 5-2 μέχρι το 10-2. Ύστερ από το διπλό μπλοκ των Νιεμέρ-Γιώτα η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (14-4) για τις «ερυθρόλευκες» που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και πήγαν με 11 πόντους διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-5). Η συνέχεια ήταν ανάλογη (21-7, 22-8) για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που έφτασε δια περιπάτου στο 25-12 για να προηγήθει με 1-0 στα σετ.
Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στα υπόλοιπα δύο σετ που την ομάδα του Ολυμπιακού να κερδίζει το 2ο σετ με 25-13 σε 21 λεπτά και το 3ο με 25-11 σε 20 λεπτά.
Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-13, 25-11)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 9 (2/6 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Νιεμέρ 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55%υπ.-45%αρ.), Πολ 14 (9/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 83%υπ.-67%αρ.), Λαμπρούση 9 (6/11 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (10/18 επ.), Κοκκινάκη -λ (71%υπ.-57%αρ.)/ Κονόμη -λ (100%υπ.-100%αρ.) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος), Νομικού, Κωνσταντινίδου.
ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κώστας Παπαδόπουλος) Ντάλτον 8 (7/23 επ., 1 άσσος), Διώτη, Κάλτερ 3 (1/19 επ., 2 μπλοκ 31%υπ.-23%αρ.), Καλαντάτζε 3 (3/8 επ.), Σεφεριάδου, Μπράουν 3 (3/5 επ.) Ιακωβίδου -λ (13%υπ.-7%αρ.)/ Νούσια 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη.