ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

12 μετάλλια για την Ελλάδα στο Μαραθώνα

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν στη Γαλάζια Ακτή Μαραθώνα («Καράβι») τα ατομικά αγωνίσματα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Biathle –Triathle, που γίνεται υπό την αιγίδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μοντέρνου Πεντάθλου (UIPM), με διοργανωτή την Ελληνική Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου (ΕΟΜΟΠ). Πολύ σημαντική είναι κι η αγωνιστική παρουσία των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών, καθώς έχουν πάρει ήδη 12 μετάλλια!

Την πρώτη ημέρα των αγώνων (Πέμπτη 6 Οκτωβρίου), όπου διεξήχθη  στο Biathle(τρέξιμο – κολύμβηση) η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 8 μετάλλια, 5 στους άνδρες και 3 στις γυναίκες. Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Νικόλας Κεραμιδάς (Κ17) και Νικόλας Παπαδημητρίου (Κ19), αργυρά η Αθηνά Σάρρα (Κ19), ο Άγγελος Βονζίκης (Κ19), ο Θεοχάρης Μάινα (Κ21) και ο Αλέξανδρος Αργύρης (άνδρες) και χάλκινα η Αγγελική Τζόλα (Κ19) και η Αριάδνη Νάσκαρη (γυναίκες).

Τη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης (Παρασκευή 7 Οκτωβρίου) έγιναν οι κατηγορίες στο Triathle (τρέξιμο – σκοποβολή – κολύμβηση) και οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες του μοντέρνου πεντάθλου κατέκτησαν άλλα τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό – τρία αργυρά), δύο στους άνδρες και δύο στις γυναίκες. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αριάδνη Νάσκαρη (Κ19) και αργυρά ο Φίλιππος Σεχίδης (άνδρες), Άγγελος Πατσούρας (Κ15) και Αθηνά Σάρρα (Κ19).

Οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο 8 Οκτωβρίου με τις μεικτές σκυταλοδρομίες σεLaserRun (σκοποβολή – τρέξιμο)  και Biathle και ολοκληρώνονται την Κυριακή 9 Οκτωβρίου με το ατομικό στο Laser Run (σκοποβολή – τρέξιμο) και τις μικτές σκυταλοδρομίες ανά κατηγορία στο Triathle.

Μέχρι τα μισά της διοργάνωσης πλασαρίστηκαν στην πρώτη 8άδα των δύο Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων συνολικά 46 Έλληνες αθλητές και αθλήτριες. Θέσεις στην 8άδα από ελληνικής πλευράς πήραν: