ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

12 μετάλλια η Εθνική το Λουξεμβούργο

Με έξι αργυρά μετάλλια και ισάριθμα χάλκινα θα επιστρέψει η αποστολή της Εθνικής ομάδας τάε κβον ντο από το Λουξεμβούργο όπου συμμετείχε στο διεθνές τουρνουά G1.

Ο δευτεραθλητής κόσμου, Αποστόλης Τεληκωστόγλου, κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 80 κιλά, όπως και οι Κωνσταντίνος Χαμαλίδης και Λευτέρης Φακίνος στα 68 και 58 κιλά αντίστοιχα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Διονύσης Ραψομανίκης (54κ.), Φανή Τζέλη (57κ.) και Νάσια Μητσοπούλου (67κ.), ενώ την 5η θέση στα 57κ. κατέλαβε η Ανδριάνα Ασπρογέρακα.

Οι αγώνες των εκπροσώπων της προολυμπιακής ομάδας που επιλέχθηκε από την ΕΛΟΤ βάσει της κατάταξής τους στην Ολυμπιακή κατάταξη: