ΙΣΠΑΝΙΑ 2014

Αήττητη στους «16»

Αυτή η Εθνική ομάδα δε σταματά πουθενά. Ούτε η Αργεντινή μπόρεσε να τη σταματήσει. Το τελικό 79-71 έστειλε την Εθνική στους «16» δίχως απώλειες στη φάση των ομίλων.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη. Ο Λουίς Σκόλα πέτυχε το πρώτο καλάθι, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, η Εθνική πήρε το προβάδισμα στο σκορ και με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επιθεση έφτασε τη διαφορά στο +8 (9-17) στο 5:45 και στο 7:40 στο +10 (11-21). Με τον Καλάθη σε εξαιρετική μέρα, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αργεντίνοι μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν τη διαφορά και με τον Σκόλα και τον Νοτσιόνι κατάφεραν να φτάσουν στο -3 (28-31) στο 14ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά και με την είσοδο του Αντετοκούνμπο στο παρκέ, η άμυνα της Εθνικής έγινε και πάλι απροσπέλαστη, ενώ στην επίθεση Πρίντεζης, Μπουρούσης και Καλάθης έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι της Αργεντινής με αποτελεσμα στο 18′ η διαφορά να φτάσει στο +10 (31-41). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ζήση ακριβώς με τη λήξη και το σκορ να είναι 33-44.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σερί 8-0 της Εθνικής και το σκορ να φτάνει στο +19 στο 22΄(33-52). Η Αργεντινή απάντησε με δικό της σερί 8-0 και στο 24′ το σκορ πήγε στο 41-52. Στη συνεχεια οι παίκτες του Φώτης Κατσικάρη βελτίωσε και πάλι την άμυνα της για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 50-64.

Οι πεισματάρηδες Αργεντίνοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και με ένα σερί 10-0 έφτασαν το σκορ στο 60-64. Ακόμα και στα δύσκολα όμως, η Εθνική αναπεξήλθε και με ψυχραιμία έφτασε στη νίκη με 71-79, ολοκληρώνοντας τη φάση των ομίλων αήττητη.

Αργεντινή (Χούλιο Λάμας) Σκόλα 17(1), Νοτσιόνι 8, Πριτζιόνι 10(2), Ερμάν 7, Καμπάτσο 10(1), Μάτα, Λαπροβίτολα 7(1), Γκουτιέρεζ, Ντελία 4, Σαφάρ 5(1).
Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης) Μπουρούσης 16(1), Καλάθης 18(2), Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 6, Ζήσης 13(1), Σλούκας 3(1), Βουγιούκας 2, Καϊμακόγλου 2, Αντετοκούνμπο, Βασιλειάδης 2, Μάντζαρης.