13.62 ο Τραΐκοβιτς στο Γκόλντεν Σπάικ

Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Μίλαν Τραΐκοβιτς, τρέχοντας σε 13.62 (+0,1) τα 110μ. εμπόδιο στο περίφημο Γκόλντεν Σπάικ της Οστράβα.

Ο Κύπριος πρωτθλητής που ψάχνεινα βρει το ρυθμό του, συμμετείχε σε μία κούρσα που ήταν αργή και με πολλά λάθη από τους δρομείς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο παγκόσμιος πρωταθλητής του κλειστού στίβου, Άντριου Πότζι που χτύπησε αρκετά εμπόδια στο μέσο της κούρσας για να τερματίσει τελικά όγδοος με 13.95. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτινό Λαγκάρντ που τερμάτισε σε 13.45 (έκανε εξαιρετική εκκίνηση). Τον ακολούθησε ο Βραζιλιάνος Γκάμπριελ Κονσταντίνο με 13.48 και στην τρίτη θέση ο Μπάλαζ Μπάτζι (Ουγγαρία) με 13.52.