Βελτιωμένος ο Τσάκωνας στην Οστράβα

Το καλύτερο του 200αρι για το 2018 έτρεξε στο Γκόλντεν Σπάικ της Οστράβας Λυκούργος Τσάκωνας, στον αγώνα που ανήκει στη σειρά world challenge της IAAF.

Με τον άνεμο να είναι κόντρα (-0,9), ο Έλληνας πρωταθλητής τρέχοντας από την τρίτη διαδρομή ολοκλήρωσε σε 20.48 βελτιώνοντας αρκετά το φετινό 20.62 που είχε. Με την επίδοση αυτή τερμάτισε έβδομος σε μία κούρσα γεμάτη από πολύ δυνατά ονόματα. Νικητής ήταν ο Καναδός Άαρον Μπράουν με 20.05 και τον ακολούθησε ο τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου Τζαρίμ Ρίτσαρντς από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο με 20.09 και τρίτος ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Ραμίλ Γκουλίεφ (Τουρκία) με 20.09 επίσης. Ο Κριστόφ Λεμέτρ (Γαλλία) ήταν 4ος με 20.19 και ο Σλοβάκος Γιαν Βόλκο 5ος με 20.36.