ΑμεΑ

2η θέση στο παγκόσμιο!

Συνεχίζονται οι διακρίσεις για το ελληνικό δίδυμο της ποδηλασίας Αδαμαντίας Χαλκιαδάκη και Αργυρώς Μηλάκη καθώς στο παγκόσμιο κύπελλο ποδηλασίας δρόμου στην Ιταλία κατέλαβαν την δεύτερη θέση.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Μετά την πρωτιά στο Φαιστός καπ και το χάλκινο μετάλλιο στο γύρο Βελγίου, το ελληνικό γυναικείο τάντεμ των Χαλκιαδάκη και Μηλάκη (πιλότος) συνεχίζει να πρωταγωνιστεί και να βρίσκεται στις πρώτες του αθλήματος παγκοσμίω!
Στο παγκόσμιο κύπελλο ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στο Μανιάγκο της Ιταλίας, το ελληνικό δίδυμο, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο και πήρε την πρόκριση τόσο για το παγκόσμιο κύπελλο της Γερμανίας όσο και το για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ελβετίας. Παράλληλα, με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, χάρισε στην Ελλάδα αρκετούς βαθμούς για την όσο το δυνατόν, μεγαλύτερη εκπροσώπηση της ποδηλασίας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς οι ίδιες έχουν εξασφαλίσει την συμμετοχή τους.
Οι αθλήτριες του Γιώργου Βαρβεράκη, κάλυψαν την απόσταση των 78.1 χιλιομέτρων σε 2:07.47, επίδοση που είχαν και τα πέντε πληρώματα. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Φαν Μπόμελ/Γιόχεμς από την Ολλανδία, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι συμπατριώτισσες της Φαν Ντουντεκόμ/Φαν Ντικ. Στην ατομική χρονομέτρηση (26.4 χιλιόμετρα), το ελληνικό δίδυμο κατέλαβε την 10η θέση με 42.02.48.
Όσον αφορά στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ο Χαράλαμπος Καραμετσίδης (ΜΤ2) ήταν 19ος στην ατομική χρονομέτρηση και 17ος στον αγώνα δρόμου, ενώ η Δήμητρα Κοροκίδα (WH3) ήταν 11η τόσο στην ατομική χρονομέτρηση όσο και στον αγώνα δρόμου.