ΚΑΖΑΝ 2015

27ος ο Φωκαΐδης

Περισσότερο για ξεμούδιασμα ενόψει το μεγάλου στόχου και λιγότερο για ένα καλό πλασάρισμα, συμμετείχε στα 5χλμ. ο Αντώνης Φωκαΐδης ο οποίος κατέλαβε την 27η θέση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήγε στο Καζάν για να αγωνιστεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα έχοντας ως μεγάλο στόχο τον αγώνα των 10χλμ. που αποτελεί κριτήριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Δεύτερος στόχος, είναι το ομαδικό όπου με Γιαννιώτη και Αραούζου συνθέτουν πολύ δυνατή ομάδα.
Στα 5χλμ. βούτηξε για να… ξεμουδιάσει και για το λόγο αυτό δεν πιέστηκε ιδιαίτερα για να καταλάβει τελικά την 27η θέση με χρόνο 55:33.06.
Νικητής του αγώνα ήταν ο Νοτιοαφρικανός Τσαν Χο με χρόνο 55:17.60, δεύτερος ο Γερμανός Ρομπ Μούφελς με τον ίδιο χρόνο 55:17.6 και τρίτος ο Ιταλός Ματέο Φουρλάν με 55:20.00.
Ο Νίκος Μανουσάκης που αγωνίστηκε με τα χρώματα της Νότιας Αφρικής κατέλαβε την 16η θέση με 55:26.50.