2o για τη Χόσου, καταποντίστηκε η Αυστραλία

Ένα ανέλπιστο χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Κατίνκα Χόσου, σε αγώνισμα που δεν ήταν το φαβορί, ενώ η Αυστραλία διαψεύδει τις προσδοκίες.

Στα 100μ. ύπτιο, η Έμιλι Σίμπομ ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί, έχοντας κερδίσει όλες τις κούρσες της χρονιάς με επιδόσεις σταθερά κάτω από τα 59 δευτερόλπετα. Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων όμως, η Κατίνκα Χόσου έκανε εκπληκτική κούρσα και με 58.45 κέρδισε το 2ο χρυσό στο Ρίο. Η Σίμπομ η οποία γύρισε πρώτη στο 50αρι και μάλιστα 0.48 κάτω από το παγκόσμιο ρεκόρ, έμεινε στην 7η θέση. Το αργυρό μετάλλιο κατέληξε στην Καθλίν Μπέικερ με 58.75, ενώ πολύ κοντά βρέθηκαν οι Κάιλι Μέις και Φου Γιανχούι με 58.76 και πήραν από ένα χάλκινο μετάλλιο.
Έκπληξη, μικρότερη, είχαμε και στα 100μ. ύπτιο των ανδρών. Το μεγαλό φαβορί, ο Αυστραλός Μιτς Λάρκιν έμεινε εκτός μεταλλίων με 52.43. Το χρυσό πήρε ο Ράιαν Μέρφι με 51.97 που είναι και Ολυμπιακό ρεκόρ, ενώ ο Ξου Γιανγου από την Κίνα ήταν δεύτερος με 52.31 και ο βετεράνος Αμερικανός Ντέιβιντ Πλάμερ με 52.40 πήρε το χάλκινο.
Αλλαγή στην κατοχή του τίτλου είχαμε στα 100μ. πρόσθιο των γυναικών. Η Λιθουανή Ρούτε Μεϊλουτίτε ήταν βαριά και εκτός φόρμας. Κάνοντας 1:07.32 ήταν έβδομη στον τελικό, με το χρυσό να καταλήγει στην Αμερικανίδα Λίλι Κινγκ που έκανε Ολυμπιακό ρεκόρ με 1:04.93. Στη δεύτερη θέση η αμφιλεγόμενη Ρωσίδα Γιούλια Εφίμοβαδα με 1:05.50, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Κέιτι Μέιλι με 1:05.69.
Στον τέταρτο τελικό της βραδιάς, ο Σουν Γιανγκ επικράτησε στα 200μ. ελεύθερο με 1:44.65, αφήνοντας δεύτερο τον Τσαντ Λε Κλος με 1:45.20 και τρίτο τον Κόνορ Ντουάιρ με 1:45.23. Εκτός μεταλλίων ο Τζέιμς Γκάι (1:45.49) και ο Πολ Μπίντερμαν (1:45.84).