3 μετάλλια η Κύπρος στο βαλκανικό παίδων-κορασίδων

Πέντε αθλητές έστειλε στο βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου κάτω των 18 ετών η Κυπριακή Ομοσπονδία Ερασιτεχνικού Αθλητισμού Στίβου και οι τρεις από αυτούς κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των νικητών, ενώ οι άλλοι δύο κατέκτησαν την 4η θέση.

του Αργύρη Αργυρού

Στην πόλη Σρέμσκα Μιτρόβιτσα της Σερβίας διεξήχθη το Σάββατο (4/7/15) η διοργάνωση για τους παίδες και τις κορασίδες των βαλκανικών χωρών, με τρία κορίτσια της Κύπρου να μαζεύουν ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια.
Συγκεκριμένα, η Γαβριέλλα Φελλά (φωτογραφια) κατέλαβε τη 2η θέση στη σφαιροβολία (3κ.) με βολή στα 14,97μ., 25 εκατοστά μακριά από το παγκύπριο ρεκόρ της Φλωρεντίας Κάππα (15,22μ.). Στο άλμα σε ύψος, η Σεργιελένα Κωνσταντίνου μοιράστηκε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με τη Ρουμάνα Αναμαρία Αντάλ με 1,67μ., ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η Δάφνη Γεωργίου στα 100μ. εμπόδια (ύψος εμποδίου 0,762μ.) με 14.12. Τις τέταρτες θέσεις κατέλαβαν για την Κύπρο, η Γεωργία Κοντονικόλα στα 100μ. κορασίδων με 12.34 και ο Θεόδωρος – Λορέντζο Ίνγκλις στον ακοντισμό παίδων (700γρ.) με 61,14μ.