ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

3ος στον κόσμο ο Δημόπουλος!

Ακόμα μία μεγάλη επιτυχία πρόσθεση ο Στέφανος Δημόπουλος στο σπριντ και όπως δείχνουν τα πράγματα είναι αυτός που θα επαναφερει το κανόε στην πρώτη γραμμή προβολής, καθώς μετά το ευρωπαϊκό, πρόσθεσε και ένα χάλκινο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Πριν από δύο εβδομάδες, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν τρίτος στο σπριντ των 1000μ. ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στη Φιλιππούπολη πίσω από τον Ρώσο Αλεξάντερ Τουτάεφ και τον Ρουμάνο Σιρίλα Καταλίν. Σήμερα στο Μινσκ, αυτή τη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο και πάντα στην κατηγορία των εφήβων, η τριάδα επανέλαβε το κατόρθωμα του ευρωπαϊκού και ανέβηκε στο βάθρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος.
Ο Ελληνας πρωταθλητής ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στα πρώτα 250μ. ήταν δεύτερος με πέρασμα στα 58.15. Στα 500μ. το πέρασμα ήταν πιο αργό για τον Δημόπουλο πέφτοντας στην 5η θέση, αλλά στο τελευταίο 250 έκανε φοβερή αντπίθεση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο κάνοντας 4:08.065, πίσω από οτν Τουτάεφ που έκανε 4:06.650 και τον Καταλίν που ολοκλήρωσε σε 4:07.560.