4η θέση για την Εθνική στο ευρωπαϊκό νεανίδων

Ένα κακό τρίτο οκτάλεπτο κόστισε στην Εθνική ομάδα πόλο των νεανίδων που ηττήθηκε στο μικρό τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 9-8 από την Ουγγαρία και κατέλαβε την 4η θέση.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα σκοράροντας πρώτη, για να δεχθεί την ισοφάριση το 4:11 της πρώτης περιόδου. Απάντησε όμως σημειώνοντας τρία γκολ κρατώντας ανέπαφη την εστία της για περισσότερα από δυο οκτάλεπτα, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη 4-1.
Η τρίτη περίοδος όμως ήταν καταστροφική. Η Εθνική ομάδα δέχθηκε πέντε γκολ, ένα περισσότερο από ότι στο σύνολο των τριών υπολοίπων οκταλέπτων. Ισοφαρίστηκε σε 6-6, 53 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε η αποβολή της αρχηγού, Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη και με τις Ουγγαρέζες να έχουν το ψυχολογικό προβάδισμα στο τέταρτο οκτάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 3-2 πήραν τη νίκη και μαζί το χάλκινο μετάλλιο.
Οκτάλεπτα 1-2, 0-2, 5-2, 3-2
Ουγγαρία Πετοβάρι, 1, Παπ 1, Ουτάσι 3, Μουσνάι 3, Κέκεσι 1.
Ελλάδα Κολιτσοπούλου 1, Κανετίδου 2, Ε. Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Δούλη 2, Κοντονή 1.