40 χρόνια παγκοσμίων πρωταθλημάτων, 5 ελληνικά χρυσά μετάλλια

Η παράδοση της Ελλάδας στα παγκόσμια πρωταθλήματα ανοιχτού στίβου μετρά συνολικά 23 μετάλλια από τα οποία τα 5 είναι χρυσά και είναι στην κατοχή τεσσάρων σπουδαίων αθλητών, οι οποίοι έχουν γράψει με χρυσά γράμματα το όνομά τους στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Μιρέλα Μανιάνι (ακοντισμός) – Σεβίλλη 1999, Παρίσι 2003

Η μοναδική νταμπλούχος που έχει βγάλει η χώρας μας στον θεσμό των παγκοσμίων πρωταθλημάτων. Το πρώτο μετάλλιο ήρθε το 1999 στην διοργάνωση της Σεβίλλης όταν μέσα στο Ολυμπιακό στάδιο κέρδισε την Ρωσίδα, Τατιάνα Σικολένκο, με βολή στα 67.09μ έναντι των 66.37μ. Μάλιστα η νικητήρια βολή της Μανιάνι αποτελούσε και νέο ατομικό ρεκόρ. Τέσσερα χρόνια αργότερα, και μετά το αργυρό μετάλλιο το 2001, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβηκε για ακόμα μία φορά στην κορυφή του κόσμου. Στο Παρίσι το 2003, κλήθηκε να αντιμετωπίσει ξανά την Σικολένκο και σε εκείνο τον τελικό, το ακόντιό της έφτασε τα 66.52μ, μια επίδοση που αποτελούσε την κορυφαία της σεζόν.

Παρασκευή Τσιαμήτα (τριπλούν) – Σεβίλλη 1999

Στην Σεβίλλη, λίγες μέρες πριν τον τελικό του ακοντισμού γυναικών, η Παρασκευή Τσιαμήτα έγραψε ιστορία και χάρισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην Ελλάδα. Από τα προκριματικά φαινόταν ότι η Τσιαμήτα είχε τις περισσότερες πιθανότητες για το χρυσό, αφού προκρίθηκε στον τελικό με την μεγαλύτερη επίδοση, το 15.07μ και ήταν η μοναδική που πέρασε τα 15 μέτρα. Στον τελικό του τριπλούν συμμετείχαν 12 αθλήτριες με τις 10 να είναι από την Ευρώπη και όντως η Τσιαμήτα επικράτησε με άλμα στα 14.88μ. Στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Γιαμίλ Αλντάμα με 14.61μ, η οποία αγωνιζόταν ακόμα με τα χρώματα της Κούβα (μετά με Βρετανία) και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Όλγα Βασδέκη με 14.61μ και αυτή.

Κώστας Κεντέρης (200μ) – Έντμοντον 2001

Ο Κεντέρης είναι ο πρώτος και μοναδικός άνδρας που έχει κατακτήσει χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου. Στο Έντμοντον του Καναδά, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Σίντνεϊ (2000) πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην συλλογή του, αφού στον τελικό των 200μ πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού με 20.04. Άφησε πίσω του τον Τζαμαϊκανό, Κρίστοφερ Γουίλιαμς, ο οποίος ακολούθησε δεύτερος με 20.20 και την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Κιμ Κόλινς (Άγιος Χριστόφορος και Νέβις) και Σον Κράφορντ (ΗΠΑ) με 20.30.

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) – Λονδίνο 2017

Το τελευταίο χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε η χώρα μας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν το 2017 στο Λονδίνο χάρη στην Κατερίνα Στεφανίδη. Στα προκριματικά του επί κοντώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια χρειάστηκε ένα άλμα στο 4.60μ για να πάρει απευθείας την πρόκριση για τον τελικό, ο οποίος διεξήχθη σε ένα κατάμεστο στάδιο, που φρόντισαν να γεμίσουν οι Βρετανοί φίλαθλοι. Εκεί η Στεφανίδη ήταν εξαιρετική και κέρδισε το χρυσό με άλμα στα 4.91μ, ύψος που αποτελεί το πανελλήνιο ρεκόρ. Δεύτερη ήταν η Σάντι Μόρις (ΗΠΑ) με 4.75μ και τρίτες ήταν οι Ρομπέιλις Πεϊνάντο (Βενεζουέλα) και Γιαρισλέι Σίλβα (Κούβα) με 4.65μ.