ΑμεΑ

4ος και ο Μακροδημήτρης

Να βγαίνεις τέταρτος στον κόσμο και να νιώθεις ανικανοποίητος. Αυτό αποτελεί γνώρισμα μεγάλων αθλητών και τέτοιος είναι ο Αριστείδης Μακροδημήτρης ο οποίος κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο της κατηγορίας S2.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο τριπλός Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:11.72. Μια επίδοση που τον άφησε εκτός μεταλλίων, τη δεύτερη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Γλασκόβη της Σκοτίας. Ωστόσο όμως ο Έλληνας πρωταθλητής θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μετάλλιο τις επόμενες μέρες.
Εκτός μεταλλίων βρέθηκε και η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 100μ. ελεύθερο S3 που κατέλαβε την 6η θέση στον τελικού με χρόνο 2:12.53. Νωρίτερα στον προκριματικό είχε κάνει νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 2:05.74 δημιουργώντας προσδοκίες για καλύτερο πλασάρισμα.
Στην πέμπτη ελληνική συμμετοχή σε τελικό σήμερα, ο Γιώργος Σφαλτός ήταν 8ος στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB5 με 1:43.53 (στον προκριματικό είχε 1:43.84).