4ος ο Τραΐκοβιτς στον τελικό των 110μ. εμποδίων (video)

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση μεταλλίων σε μεγάλη διοργάνωση έφτασε ο Μίλαν Τραΐκοβιτς ο οποίος ήταν 4ος στον τελικό των 110μ. εμποδίων στους κοινοπολιτειακούς αγώνες της Χρυσής Ακτής.

Ο Κύπριος πρωταθλητής δεν έκανε καλή εκκίνηση κάτι που είναι το μεγάλο του όπλο, ενδεχομένως επηρεασμένος από την ακύρωση του στον τελικό του παγκόσιου πρωταθλήματος κλειστού στίβου. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει 13.42 μία επίδοση που δεν τον αντιπροσωπεύει για να ολοκληρώσει στην τέταρτη θέση με το νικητή Ρόναλντ Λίβαϊ από τη Τζαμάικα να τερματίζει σε 13.11 (-0,3). Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο συμπατριώτης του, δευτεραθλητής κόσμου το 2015, Χανσλ Πάρτσμεντ με 13.22 και στην τρίτη θέση έκανε την έκπληξη ο Αυστραλός Νίκολας Χιου ο οποίος σημείωσε ατομικό ρεκόρ τερματίζοντας σε 13.38. Πολύ κακή κούρσα από τον παγκόσμιο πρωταθλητή στον κλειστό, Άντριου Πότζι που τερμάτισε 7ος σε 13.53 ενώ και ο Νοτιοαφρικανός Αντόνιο Αλκανά που ήταν από τα φαβορί ολοκλήρωσε 5ος με 13.49.