ΑμεΑ

4ος Παραολυμπιονίκης ο Τσαπατάκης

Για 29 εκατοστά του δευτερολέπτου… χάλασε το ρεκόρ της ελληνικής αποστολής που την ήθελε στους ΠΑραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο να κερδίζει κάθε μέρα μετάλλιο. Ο Αντώνης Τσαπατάκης έκανε φοβερή προσπάθεια και τελικά έμεινε τέταρτος για… μισή χεριά.

φωτογραφία Νίκος Καρανικόλας
rawimages.gr

Στον τελικο των 100μ. πρόσθιο της κατηγορίας SB4, o Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να ανέβει στο βάθρο δίνοντας μεγάλη μάχη με τον Κολομβιανό Μόισες Φουέντες Γκαρσία. Τελικά ολοκλήρωσε σε 1:37.69 και έμεινε τέταρτος, αφού ο Κολομβιανός τερμάτισε σε 1:37.40. Νικητής του τελικου ο Κινέζος Τζούνσενγκ Λι με 1:35.96 με δεύτερο το μεγάλο σταρ των Βραζιλιάνων, Ντάνιελ Ντίας με 1:36.13.
Στους υπόλοιπους ελληνικούς τελικούς της κολύμβησης Γιώργος Σφαλτός και Γεράσιμος Λιγνός κατάφεραν να βελτιώσουν ακόμη περισσότερο τα πανελλήνια ρεκόρ στα 100μ. πρόσθιο SB5 και SB13 αντίστοιχα. Ο Σφαλτός ο οποίος ήταν 6ος στον τελικό, κάλυψε την απόσταση σε 1:40.05 (1:40.17 το ρεκόρ) και ο Λιγνός σε 1:13.68 (1:14.25 το ρεκόρ).
Στα 100μ. πρόσθιο γυναικών SB4, η Χρυσούλα Αντωνιάδου κατετάγη 7η με 2:06.24, ενώ στα 200μ. ελεύθερο S2 ο Αριστείδης Μακροδημήτρης ήταν 6ος με 4:57.90.