ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ 2018

4ος στο μεικτό ο Μόλβαλης

Η τελευταία ελληνική συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων στο Μπουένος Άιρες, ήταν αυτή του Νίκου Μόλβαλη στο μεικτό των καταδύσεων από βατήρα 10μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μαζί με την Κίμπερλι Μπονγκ, από τη Μαλαισία, την τέταρτη θέση. Οι δυο τους πραγματοποίησαν καταπληκτικό αγώνα, με πολύ ωραίες βουτιές, συγκεντρώνοντας 347.10 βαθμούς και βρέθηκαν κοντά στη ζώνη των μεταλλίων.
Ο Εθνικός προπονητής καταδύσεων και προπονητής του Νίκου, Πέτρος Φυρίγος, δήλωσε ότι είναι πάρα πολύ εχαριστημένος από την απόδοση του αθλητή του στους, πρώτους για την Ελλάδα, Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων. Θέλει να συνεχιστεί η καλή δουλειά και η ταπεινότητα, στο δρόμο που θα τους οδηγήσει πάλι στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν ο Κολομβιανός Ρεστρέπο και η Κινέζα Λιν με 391.35 βαθμούς, το ασημένιο ο Κινέζος Λίαν και η Γερμανίδα Βάσεν με 390.10 βαθμούς, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβαν ο Ρώσος Τερνοβόι και η Ουκρανή Λίσκουν με 371.15 βαθμούς.
Σύσσωμη η Ελληνική αποστολή κολύμβησης και καταδύσεων θα επιστρέψει στην Ελλάδα στις 21/10 στις 15:00 ώρα Ελλάδος, μέσω Μαδρίτης.