Ακρόπολις: 4Χ100μ μεικτή και Δρασίδου οι πρωταγωνιστές την 1η μέρα

Το πρώτο απόγευμα και οι πρώτοι τελικοί του διεθνούς μίτινγκ «Ακρόπολις» ολοκληρώθηκαν πριν λίγο στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ με την Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας ανδρών της μεικτής και τη Μαρίλεια Δρασίδου στο 50αρι πρόσθιο να κλέβει τη παράσταση.

Με μικρές αλλά σημαντικές αλλαγές αναβαθμίστηκε αρκετά η εικόνα της διεθνούς διοργάνωσης και τέθηκαν οι βάσεις για το μέλλον. Μετά από χρόνια υπήρχε μουσική στους αγώνες, το πρόγραμμα διαμορφώθηκε έτσι ώστε να διευκολύνει τις σκυταλοδρομίες στο κυνήγι της Ολυμπιακής πρόκρισης και οι αγώνες μεταδόθηκαν ζωντανά από το κανάλι της ΚΟΕ κα πολλοί φίλαθλοι είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τις προσπάθειες των αθλητών. Όσοι βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό του ΟΑΚΑ σίγουρα χάρηκαν την ατμόσφαιρα που υπήρχε όταν κολυμπούσε η Εθνική 4Χ100μ μεικτή ανδρών αλλά και το πανελλήνιο ρεκόρ της Δρασίδου. Ακολουθούν όλα όσα είδαμε ανά αγώνισμα:

4X100μ μεικτή ομαδική

• Στην σκυταλοδρομία η Εθνική ομάδα ανδρών με τους Χρήστου, Μερετσόλιας, Βαζαίος, Γκολομέεβ κατέλαβαν την πρώτη θέση και παράλληλα μια θέση στο Ολυμπιακό ράνκινγκ. Αυτή τη στιγμή είναι η 16η ομάδα και με 3:34.61 προκρίνονται για Τόκιο. Αναμένεται η επικύρωσή της στο τέλος του μήνα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα ΚΟΔΡΑ με 4:05.35 και στην τρίτη ο ΑΡΗΣ Θεσσαλονίκης με 4:06.77.
  • Η γυναικεία ομάδα της Αθλητικής Ακαδημίας Αστέρα τερμάτισε στη πρώτη θέση με χρόνο 4:38.82. Ακολούθησαν οι ομάδες των ΑΡΗΣ με 4:40.07 και της Νέας Σμύρνης.

200μ ελεύθερο

• Στον μεγάλο τελικό το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μπολάνος του Ολυμπιακού με 1:50.66. Η επίδοσή του είναι ατομικό καθώς είχε 1:51.60 από το 2019. Ταυτόχρονα στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Κώστας Αποστολάκος και Κώστας Στάμου με χρόνο 1:52.73 αμφότεροι.
  • Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στις γυναίκες ανέβηκε η Κάλια Αντωνίου από την Κύπρο με 2:01.09. Το ασημένιο κατέκτησε η Ξανθή Μητσάκου με 2:02.27 και το χάλκινο η Βασιλική Μπακά με 2:04.06

50μ ύπτιο

• Στο 50αρι ύπτιο η τριάδα του βάθρου ήταν οι Στέργιος Μπίλας, Θοδωρής Ανδρεόπουλος και Αναστάσης Κούγκουλος με χρόνους κάτω από 27.00 δευτερόλεπτα. Ο Μπίλας κολύμπησε σε 26.27, ο Ανδρεόπουλος σε 26.32 και ο Κούγκουλος σε 26.40.
  • Η Βασιλική Κιρτζόγλου με 29.59 κατέλαβε την πρώτη θέση, η Μαρία-Μελίνα Τροχαλάκη την δεύτερη με 29.96. Για την Κιρτσόγλου το 29.59 αποτελεί και ατομικό ρεκόρ αφού βελτίωσε το 29.82 που κρατούσε από το 2019. Η Ντάλλα Όλγα ήταν τρίτη με 30.30.

50μ πρόσθιο

• Στον μεγάλο τελικό ο Γιώργος Ασπουγάλης τερμάτισε πρώτος, κολύμπησε την τρίτη καλύτερη του κούρσα και κατέβηκε για έκτη φορά το 28.00, με 27.91. Δεύτερος στον ‘Α τελικό ολοκλήρωσε ο Παναγιώτης με 28.78 και τρίτος ο Ζάγκας Όμηρος με 28.80. Ο Θώμογλου αν και κολύμπησε στον ‘Β τελικό σημέιωσε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 28.77 που είναι και ατομικό του (προηγούμενο 29.28).
  • Η Μαριλεία Δρασίδου κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ γυναικών στα 50αρι με 31.26. Το προηγούμενο ήταν 31.52 από το μακρινό 2009 και ανήκε στην Αγγελική Εξάρχου. Η Χαρά Αγγελική με 32.58 και η Ελένη Κοντογεώργου με 33.48 ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

100μ πεταλούδα

• Ο Κωνσταντίνος Στάμου μετά το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ ελεύθερο κολύμπησε και στον τελικό των 100μ πεταλούδα και κατέκτησε το χρυσό. Με 54.55 κατέγραψε την δεύτερη ταχύτερή του κούρσα και βελτίωσε το πρωινό 55.22.
  • Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η κορασίδα Άννα Βλάχου με επίδοση 1:03.19. Δεύτερη τερμάτισε η Νικόλ Μεριζάζ από την Αλβανία με 1:03.21 και τρίτη η Δήμητρα Τζιόρα με 1:04.02.

200μ μεικτή ατομική

• Με συναγωνισμό από τον Παναγιώτη Χιώτη ο έφηβος Βασίλης Σοφικίτης σημείωσε ατομικό ρεκόρ 2:05.04, έναντι 2:05.47 του αθλητή του ΟΣΦΠ.
  • Με 2:16.97 η Νικόλ Παυλοπούλου πήρε τη νίκη και έκανε φετινό ρεκόρ (είχε 2:17.04) και την 10η επίδοση της καριέρας της κάτω από 2:17. Ακολούθησε σε 2:18.48 η Ιωάννα Σαχά και η Ευτυχία Ιωαννίδη σε 2:21.66.

1500μ ελεύθερο

• Ο Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς αφού τερμάτισε την κούρσα του τελικού σε 15:33.18, επίδοση κάτω από το 15:36.97 που χρειαζόταν για να κλείσει και 2ο όριο για το ευρωπαϊκό της Ρώμης. Στον τελικό τερμάτισε στη 2η θέση πίσω από τον Κροάτη Λέκιτς που σημείωσε 15:23.67, ενώ 3ος ήταν ο Άλκης Κυνηγάκης σε 15:36.38
  • Στις γυναίκες η Κέλλυ Αραούζου του ΟΣΦΠ ήταν η νικήτρια σε 17:19.39. Ακολούθησε η Ρακοπούλου του ΑΣΚ Ντερή σε 17:21.45, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων Β. Το προηγούμενο ήταν 17:51.61 από τη Μαρία Σουβατζόγλου το μακρινό 2003. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε η Μαρία Γκάζγκα με 17:30.62.