5η η Εθνική νέων γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Την πέμπτη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα πόλο των νέων γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Φούντσαλ στην Πορτογαλία κερδίζοντας την Ιταλία 10-9 στον τελευταίο της αγώνα στη διοργάνωση.

Η αναμέτρηση ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και να διαδέχονται η μία την άλλη στο προβάδισμα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε, ωστόσο οι Ιταλίδες κατάφεραν μέσα σε σύντομο διάστημα να περάσουν μπροστά. Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική μας πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ χάρη σε γκολ της Κανετίδου, αλλά η Ιταλία απάντησε άμεσα με τη Ζανέττα, η οποία ισοφάρισε σε 4-4 λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.
Στην τρίτη περίοδο η Ιταλία πήρε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με δύο τέρματα (8-6). Η ελληνική ομάδα, όμως, δεν επέτρεψε στις Ιταλίδες να ξεφύγουν στο σκορ και λίγο πριν από την ολοκλήρωση του οκταλέπτου η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη μείωσε στο γκολ (8-7), ευστοχώντας σε πέναλτι. Στην τελευταία περίοδο η Εθνική μας έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στην ανατροπή. Το νικητήριο γκολ πέτυχε η Μυριοκεφαλιτάκη με πέναλτι 2:34 πριν από το φινάλε.
Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 4-3, 1-3.
Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 2, Ελληνιάδη, Δούλη 1, Γρηγοροπούλου, Κοντονή, Νίνου, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Κανετίδου 1, Λούδη, Παπαναστασίου 1, Αντωνιάδη, Αρχοντάκη.
Ιταλία Ζανέτα 2, Σεργκόλ 2, Ριτσιόλι 1, Τζιουστίνι 2, Κοτσιέρε 2.
Τον τίτλο κατέκτησε η Ισπανία που νίκησε στον τελικό τη Ρωσία 12-8 ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Ολλανδία που μετά από ντέρμπι κέρδισε 9-8 την Ουγγαρία.