TOKYO 2020

ΤΟΚΙΟ 2020 – Παραολυμπιακοί: 7ος ο Κουλούμογλου στα 59 κιλά

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στα 59 κιλά της άρσης βαρών σε πάγκο ο Πασχάλης Κουλούμογλου.

Ο 26χρονος Έλληνας πρωταθλητής που ήταν 5ος στο Ρίο με 145 κιλά, πριν από λίγο στον τελικό του Τόκιο, σήκωσε 163 κιλά για να ολοκληρώσει στην 7η θέση. Ο Κουλούμογλου ξεκίνησε από τα 156 κιλά τα οποία σήκωσε με την πρώτη όπως και τα 163κ. Στα 166 κιλά δεν τα κατάφερε για να κερδίσει μια θέση στην κατάταξη και ολοκλήρωσε στην 7η θέση. Χρυσός Παραολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Κινέζος Γιόνγκαϊ Κι με 187 κιλά όσα σήκωσε και ο Αιγύπτιος Σερίφ Οσμάν που όμως ήταν βαρύτερος (58,41 κιλά έναντι 57,75) και έτσι έχασε στην ισοβαθμία. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Χιλιανό Χουάν Κάρλος Γκαρίδο με 184κ.