ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

8η θέση για το δίδυμο Μάντη-Καγιαλή

Με το ελληνικό πλήρωμα να καταλαμβάνει την 8η θέση ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας, της κατηγορίας 470 που διεξήθχη στο Σεν Ισίντρο της Αργεντινής.

Η αποστολή του Παναγιώτη Μάντη και του Παύλου Καγιαλή στην κούρσα των μεταλλίων ήταν εξαρχής… απίθανή. Η βαθμολογική τους διαφορά από τις θέσεις που οδηγούσαν στα μετάλλια δεν τους επέτρεπε να κυνηγήσουν κάτι παραπάνω από ένα καλό πλασάρισμα. Τελικά το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε την τελευταία ιστιοδρομία στη 10η θέση και κατέλαβε την 8η στη γενική κατάταξη.
Το θετικό της υπόθεσης είναι η σταθερή παρουσία των δύο ιστιοπλόων στην πρώτη δεκάδα κάθε διοργάνωσης, ανεξάρτητα από τις συνθήκες του αγώνα, πράγμα που τους καθιστά διεκδικητές μεταλλίων κάθε φορά που μπαίνουν στο σκάφος και σηκώνουν πανί σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη και αν βρίσκονται. Έτσι και αλλιώς ο μεγάλος στόχος του ελληνικού πληρώματος είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο.
Παγκόσμιοι πρωταθλητές στο Σεν Ισίντρο, αναδείχθηκαν οι Κροάτες Σίμε Φαντέλα και Ιγκόρ Μάρενιτς οι οποίοι είχαν καλό προβάδισμα πριν από την κούρσα των μεταλλίων. Η πέμπτη θέση, τους κράτησε στην κορυφή με 52 βαθμούς ποινής, έναντι των Νεοζηλανδών Πολ Σνόου-Χάνσεν και Ντάνιελ Γουίλκοξ που ολοκλήρωσαν με 57 βαθμούς. Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Γάλλοι Σοφιάν Μπουβέ και Ζερεμί Μιόν με 66 βθμούς ποινής.
Στις γυναίκες, το δίδυμο Λεκοντρέ-Ντεφράνς από τη Γαλλια πήρε το χρυσό, το αργυρό κατέληξε στις Νεοζηλανδές Αλέ-Πόουρι και το χάλκινο στις Αυστριακές Βαντλάου-Όγκαρ.