8ος ο Βαζαίος στις 100γ. ύπτιο

Κοντά στο ατομικό του ρεκόρ κολύμπησε ο Ανδρέας Βαζαίος στον τελικό των 100 γιάρδων ύπτιο του NCAA, στην Ινδιανάπολη των ΗΠΑ.

Ο Έλληνας κολυμβητής αγωνίστηκε κυρίως για να δώσει βαθμούς στο Νορθ Καρολάινα Στέιτ και κατάφερε να περάσει στον τελικό, όπου με 45.49 (έχει 45.26) ολοκλήρωσε στην 8η θέση δίνοντας 11 πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.
Νικητής του τελικού, ήταν ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο στα 100μ. ύπτιο (και κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ), Ράιαν Μέρφι που ήταν και ο μοναδικός που κατάβηκε τα 44 δευτερόλεπτα, κάνοντας 43.99. Τον ακολούθησε ο Τζον Σίμπατ με 44.35 και ο Κόνορ Όσλιν με 44.56.
Καλές επιδόσεις όμως σημειώθηκαν και στα υπόλοιπα αγωνίσμα των τελικών που ολοκληρώθηκαν σήμερα τα ξημερώματα. Στις 400γ. μεικτή, ο Τσέις Κάλιζ έκανε απόλυτο ρεκόρ καθώς ήταν ο νικητής με 3:33.42 καταρρίπτοντας το δικό του 3:34.50 που άντεχε από το 2014.
Ρεκόρ έκανε και ο τρομερός Κάλεμπ Ντρέσελ στις 100γ. πεταλούδα κερδίζοντας τον χρυσό Ολυμπιονίκη των 100μ. πεταλούδα Τζόζεφ Σκούλινγκ που ήταν και ο κάτοχος του προηγούμενου ρεκόρ. Ο Ντρέσελ κολύμπησε σε 43.58 παίρνοντας το ρεκόρ ΗΠΑ από τον Τομ Σιλντς (43.84) και αυτό του NCAA από τον Σκούλινγκ (44.01). Ο κολυμβητής από τη Σιγκαπούρη έκανε και αυτός εξαιρετική επίδοση τερματίζοντας δεύτερος με 44.01.
Στις 200γ. ελεύθερο, ο Τάουνλι Χαας ήταν ο νικητής με 1:30.65, πλησιάζοντας το δικό του απόλυτο ρεκόρ (1:30.46).
Στη βαθμολογία προηγείται το Τέξας με 391.5 βαθμούς και πολύ δύσκολα θα χάσει το πρωτάθλημα. Το ακολουθούν, Καλιφόρνια 253, Φλόριντα 224.5 και στην 4η θέση το Νορθ Καρολάινα Στέιτ του Ανδρέα Βαζαίου με 196 βαθμούς.