ΚΑΖΑΝ 2015

9ες στον κόσμο Παπάζογλου-Πλατανιώτη

Με μία καλή εκτέλεση του προγράμματός τους, Εβελίνα Παπάζογλου και Ευαγγελία Πλατανιώτη κατέλαβαν την 9η θέση το παγκόσμιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης στο Καζάν.

Αγωνιζόμενο στον τελικό του ελεύθερου ντουέτου, το ελληνικό δίδυμο συγκέντρωσε 85.8333 βαθμούς. Με τη βαθμολογία αυτή, Παπάζογλου και Πλατανιώτη κατέλαβαν την ένατη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε όπως ήταν αναμενόμενο η Ρωσία το πρόγραμμα της οποίας βαθμολογήθηκε με 98.2000 βαθμούς. Στην δεύτερη θέση ήταν η Κίνα με 95.9000 βαθμούς και στην τρίτη η Ουκρανία με 93.6000 βαθμούς.
Αύριο στις 17:30, η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στον τελικό του ελεύθερου ομαδικού.