A1 ανδρών: Ολυμπιακός και ΝΟΒ έκαναν το 8/8, σπουδαίο διπλό ο Υδραϊκός

Ο Ολυμπιακός και η Βουλιαγμένη επικράτησαν του ΠΑΟΚ και του ΟΥΚ Βόλου αντίστοιχα, διατηρώντας το απόλυτο στην όγδοη αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Άνετα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά επιβλήθηκε στον αγώνα όπως αναμένοταν και πήρε προβάδισμα με έξι γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (11-5). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 22-8.
Οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 5-2, 6-1
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γκίλλας 4, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 5, , Δερβίσης 1, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης 2,  Μαθιόπουλος 1
ΠΑΟΚ (Β. Βλαζάκης): Σαρησάββας 1,  Προσινικλής Ν. 1, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 2,  Κούπμαν 2

Σπουδαίο διπλό ο Υδραϊκός

Παναθηναϊκός και Υδραϊκός εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους πράσινους να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (3-2). Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με ένα τέρμα στο τέλος του ημιχρόνου (5-4). Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ έναντι κανενός, προσπέρασε με ένα γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (6-5). Παρότι ο Υδραικός προηγήθηκε με 9-7, οι πράσινοι μείωσαν σε 9-8 με 40″ να απομένουν για το φινάλε και παρότι είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν, δεν το κατόρθωσαν, με τους φιλοξενούμενους να νικούν με 9-8. Με αυτήν την νίκη, ο Υδραϊκός ανέβηκε στους 15 πόντους και στο 5-0-3, ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στους έξι πόντους και στο 2-0-6.
Οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 0-2, 3-3
Παναθηναϊκός (Μιχάλης Λαζαρίδης): Παπαδημητρίου 1, Καρακάσης 1,  Ρομπόπουλος 3, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 2.
Υδραϊκός (Μάκης Βολτυράκης): Θαλασσινός 1, Πρέκας 2, Μλάνης 2, Γιάνκοβιτς 1, Άντζιτς 2, Χατζηγούλας 1

Ο ΟΥΚ Βόλου… ζόρισε τη Βουλιαγμένη

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης άρχισε το παιχνίδι καλύτερα, αφού παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τρία γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (6-3). Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι χρησιμοποίησαν και πολλούς νέους ηλικιακά παίκτες, αύξησαν την διαφορά στα πέντε γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (9-4). Ο ΟΥΚ Βόλου μάζεψε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 5-2 στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο ΝΟ Βουλιαγμένης διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 11-9. Η ομάδα των νοτίων προαστίων ανέβηκε στους 24 πόντους και στις οχτώ νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ ο ΟΥΚ Βόλου παραμένει στον ένα πόντο και στο 0-1-6.
Οκτάλεπτα: 3-2, 3-1, 3-1, 2-5
ΝΟΒ (Χρβόγε Κόλιανιν): Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος 1, Πάπαριτς 1, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Σκουμπακης 2
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Βενετόπουλος): Στεργίου Δ. 2, Ιωαννίδης 1, Στεργίου Γ. 1, Αράγια 5,

Έβδομη νίκη για τον Πανιώνιο

Πανιώνιος και ΝΟ Χανιών έδωσαν μεγάλη μάχη στο πρώτο μέρος, με τους κυανέρυθρους να είναι μπροστά στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (3-2). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί στην δεύτερη περίοδο, με τους Κρητικούς να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (4-4). Ίδιο το σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον ΝΟ Χανίων να παίρνει”κεφάλι” στο τρίτο οκτάλεπτο (5-6). Καταιγιστικοί ήταν οι παίκτες του Πανιωνίου στην τέταρτη περίοδο, οπού με ένα επί μέρους σκορ 5-0, επικράτησαν στον αγώνα με 10-6. Με αυτήν την νίκη, οι κυανέρυθροι ανέβηκαν στο 7-0-1 και την δεύτερη θέση του β’ γκρουπ με 21 πόντους, ενώ τα Χανιά παρέμειναν στην πέμπτη θέση με εννέα πόντους με ρεκόρ 3-0-5.
Οκτάλεπτα: 3-2, 1-2, 1-2, 5-0
Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Κοπελιάδης 1, Μπραΐμης 2, Καλαϊτζής 1, Παπάκος 1, Μοσκόφ 4, Τάκης 1
ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Μπατάκης 2, Σπάχιτς 1, Τοτ 1, Μαζοκοπάκης 1, Κανδανολέων 1

Αναμενόμενο διπλό για τον Εθνικό

Παρότι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (4-4), ο Εθνικός ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με έξι γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (13-7). Η ομάδα από τον Πειραιά διατήρησε την διαφορά της στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Άρη με 21-14, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 15 πόντους και το 5-3, ενώ οι κιτρινόμαυροι έχουν επτά ήττες σε ισάριθμους αγώνες.
Οκτάλεπτα: 4-4, 7-13, 11-16, 14-21
Αρης (Μανώλης Γούναρης):  Βικάτος 2, Γιώρτσιος 1, Αλιαπούλιος 2, Νάνος 2, Ζίτνικ 2, Παυλίδης 1, Χατζίδης 1, Σολογάννης 3, Κουνέλας 1
Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Μανδαλιός 2, Κατσαγούνος 1, Τεσάνοβιτς 3, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας 2, Βιτέλλας 3, Δερμιτζάκης 1, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος 4, Κόχειλας 2