Α1 γυναικών: Αήττητος ο Ολυμπιακός ακόμα και με νεάνιδες

Την απολύτως νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 συνέχισε η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού που κόντρα στον Ηλυσιαό για τη 14η αγωνιστική, χρησιμοποίησε οκτώ νεάνιδες.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης και Ελλάδας επικράτησαν με 11-8 του Ηλυσιακού στο Παπαστράτειο σε μια αναμέτρηση όπου έκανε το ντεμπούτο στο πάγκο του Ολυμπιακού, ο Στέργιος Τοροσιάδης ο οποίος θα είναι ο βοηθός του Αλεξάνταρ Τσίριτς.
Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στην  αναμέτρηση και έτρεξαν ένα 4-0 σερί, με τα τέρματα της  Χριστοδούλου (2), Σλίγκινγκ και Τζωρτζακάκη μέχρι τα 3:18, ενώ οι φιλοξενούμενες μείωσαν στα 35’’ με πέναλτι της Παναγιότι σε 4-1 το οποίο ήταν το σκορ του 1ου οκταλέπτου. Στο 2ο οκτάλεπτο, η Τζωρτζακάκη ανέβσε το δείκτη του σκορ στο 5-1, με τον Ηλυσιακό να απαντάει με δυο διαδοχικά τέρματα για το 5-3 στα 4:46. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 6-3 υπέρ του Ολυμπιακού, χάρη στο γκολ που σημείωσε η Παπαδοπούλου στα 2:56 πριν την λήξη του χρόνου.
Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +5 το προβάδισμά τους χάρη στα τέρματα της Δρακωτού (6:34) και της Χριστοδούλου (5:57) για το 8-3, με τον Ηλυσιακό να μειώνει σε 8-5 με δυο διαδοχικά γκολ της Ο. Σκαρπαζέλου (4:25, 3:45). Το σκορ αυτό παρέμεινε τα λεπτά που ακολούθησαν, αφού η Σταυρούλα Δουρέκα απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι που εκτέλεσε η Λιαπάκη. Στην τελευταία περίοδο με το επιμέρους 3-3 διαμορφώθηκε το τελικό 11-8.

Οκτάλεπτα: 4-1, 2-2, 2-2, 3-3
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς):  Δουρέκα, Τζωρτζακάκη 3, Σλίκινγκ 1, Παπαδοπούλου 1, Κανετίδου, Δρακωτού 1, Θεοφανοπούλου, Ράνεϊ, Υφαντή, Χριστοδούλου 4, Μαργαρίτη 1, Τριχά, Κωνσταντοπούλου
HΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Κώτσου, Μανιάτη, Παπασιφάκη, Μοσκοφίδου 1, Πάτερου, Κωνσταντά 2, Ρηγοπούλου, Σκαρπαλέζου Ο. 2, Αρώνη, Σκαρπαλέζου Ν., Λιαπάκη 1, Κουτίνιο 1, Κανταλέα, Νικολακοπούλου, Παναγιότι 1