Α1 γυναικών: Άντεξε ο ΑΟΘ, έχασε ευαιρία ο Άρης

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 του Άρη που έδειξε ικανός να κάνει την έκπληξη αλλά έφυγε με άδεια χέρια από τη Σαντορίνη.

Ο ΑΟΘ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ κι είχε μεγάλο προβάδισμα στο δεύτερο με το σκορ στο 16-9, όμως τα 10 λάθη των γηπεδούχων μαζί με το καλό σερβίς του Άρη έφερε την ανατροπή (19-21, 25-27) με τον Άρη να την πατά με τον ίδιο τρόπο στο τρίτο σετ όπου προηγήθηκε με 11-16 και 14-19, αλλά το έχασε με 26-24 και στο δ’ σετ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Κλείνει καλά το 2019 για εμάς. Ο Άρης θεωρώ πως έχει πολύ καλό ρόστερ και ομάδα και τον αδικεί η βαθμολογική του θέση. Πήραμε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς και πλέον πρέπει να ετοιμαστούμε για έναν δύσκολο δεύτερο γύρο με πολλά εκτός έδρας παιχνίδια. Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2020 σε όλους τους Έλληνες».

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): «Είναι η τέταρτη φορά φέτος που έχουμε ευκαιρία να προηγηθούμε με 2-1 σετ και τις τέσσερις φορές το χάνουμε. Δικά μας σετ πάνε στον αντίπαλο και από εκεί και μετά πέφτει η ψυχολογία μας. Όταν μπορέσαμε να πιέσουμε από το σερβίς το ματς πήγαινε προς τα εμάς, όμως ο ΑΟ Θήρας έχει έμπειρες αθλήτριες και πήρε τη νίκη. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία».

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-27, 26-24, 25-15) σε 99 λεπτά.
*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 67 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 28 (21/35 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. – 28% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (9/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 13 (10/16 επ., 3 άσσοι) / Αρτακιανού (λ, 90% υπ. – 80% άριστες), Κούση.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Άγκοστ 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-14% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σίμιτς 9 (6/18 επ., 3 άσσοι), Χοτσαόγλου 6 (6/18 επ., 26% υπ.-07% άριστες), Τσομπανίδου 7 (1/7 επ., 6 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ.-27% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Ανθούλη.

*Αύριο ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Θέτιδα Βούλας (16:00) στο τελευταίο ματς της 11ης αγωνιστικής.