Α1 γυναικών: Ο Ηλυσιακός έκανε μπρέικ παραμονής, ο Πανναξιακός κράτησε το πλεονέκτημα

Ο Ηλυσιακός έσπασε την έδρα των Αμαζόνων και απέκτησε προβάδισμα παραμονής, όπως κι ο Πανναξιακός που νίκησε εντός έδρας τον Πορφύρα.

Στις 5 Φεβρουαρίου οι Αμαζόνες κέρδιζαν με 3-1 τον Ηλυσιακό στη Νέα Ερυθραία (με το ίδιο σκορ είχαν νικήσει και στον πρώτο γύρο) για την 20η αγωνιστική σκαρφαλώνοντας στην 8η θέση της Α1 γυναικών. Μόνο που μετά γνώρισε πέντε σερί ήττες, βρέθηκε εκτός πλέι οφ και πλέον κινδυνεύει να μείνει κι εκτός κατηγορίας καθώς ο Ηλυσιακός δύο μήνες αργότερα επικράτησε με 3-1 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι άουτ και πλέον απέχει μια νίκη από την παραμονή!

Οι φιλοξενούμενες που εδώ και 2 μήνες προετοιμάζονταν για αυτά τα ματς αποδείχθηκαν πολύ πιο έτοιμες αγωνισικά και ψυχολογικά κατακτώντας τα δύο πρώτα σετ. Οι Αμαζόνες πνιγμένες στο άγχος αντέδρασαν και πήραν εύκολα το τρίτο σετ, ενώ προηγήθηκαν με 18-16 στο δ’ σετ αλλά εκεί κατέρρευσαν και με σερί 1-9 ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 22-25, 22-25, 25-12, 19-25
Σε λίγο στατιστικά και συνθέσεις

Στο άλλο ζευγάρι ο Πανναξιακός με την Βλάσιτς στη σύνθεση του μετά από περίπου ένα μήνα, μπόρεσε να νικήσει το δικό του άγχος και με ορισμένα εντυπωσιακά ξεσπάσματα να λυγίσει την αντίσταση του Πορφύρα.

Οι φιλοξενούμενες στο πρώτο σετ ήταν μπροστά 10-14, αλλά βρέθηκαν να χάνουν με 24-20 για να πλησιάσουν στον πόντο και η Παβλένκο να χάσει το σερβίς!

Στο 2ο σετ το 12-11 έγινε 20-11 με σερβίς της Βλάσιτς και στο τρίτο το 19-20 έγινε 25-20 με τον Πορφύρα να μην μπορεί να τελειώσει μια επίθεση.

Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-20
Πανναξιακός (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη, Βλάσιτς, Ένις, Μανάι, Καραφουλίδου, Λιάγκη / Αντωνακάκη (λ), Βαληνδρά, Μητακίδου
Πορφύρας (Πόπη Καλλή): Σάντε, θαλασσινού, Ποντικάκη, Ροντρίγκεζ, Αλισάνοβα, Παβλένκο / Μπουτσελάκου (λ), Σακιζλή, Χούντα, Αλμπάνη.

Οι σειρές των πλέι άουτ κρίνονται στις δύο νίκες και οι δεύτεροι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 6 Απριλίου στις έδρες Ηλυσιακού, Πορφύρα, ενώ αν χρειαστεί τρίτος αγώνας οι ομάδες θα επιστρέψουν σε Ερυθρία και Νάξο.