Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Ασπρόμαυρος θρίαμβος και βήμα πρωτιάς!

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 του Παναθηναϊκού, μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που διήρκησε σχεδόν 2.5 ώρες.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο ΠΑΟΚ έπεσε από τον Λευκό Πύργο και βρήκε πορτοφόλι με δύο βαθμούς που τον κρατούν στην πρώτη θέση κι ο Παναθηναϊκός θα χρειαστεί καιρό για να καταλάβει πως έχασε ένα ματς που ήταν πολύ ανώτερος του αντιπάλου, έπαιξε πολύ καλύτερο βόλεϊ, αλλά έχασε με τα 28 λάθη που έκανε (τα 19 στα δύο τελευταία σετ).

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο κι ο Παναθηναϊκός το πήρε δια περιπάτου καθοδηγούμενος μαεστρικά από την Παπαφωτίου. Οι πράσινες από τον πρώτο πόντο έβαλαν στο σημάδι τη Στράντζαλη που δεν έβγαζε καλή υποδοχή, η ανάπτυξη του ΠΑΟΚ ήταν προβληματική και προβλέψιμη και η εξέιξη του σκορ (4-1, 6-2, 9-3, 16-6, 21-9) τα λέει όλα.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι γιατί πολύ απλά κι ο ΠΑΟΚ άρχισε να δημιουργεί προβληματα στην υποδοχή του ΠΑΟ και να βρίσκει κάποιες λύσεις στην επίθεση. Οι ασπρόμαυρες προηγήθηκε 2-6, 4-8 και παρόλο που ο ΠΑΟ έκανε γρήγορα την ανατροπή (9-8) κι έφτασε στο +3 (15-12), ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς. Με καλά σερβίς της Κάφρεϊ και μπλοκ προηγήθηκε με 17-18, ωστόσο από το 19-20 έως το 21-22 έχασε σε κάθε σερβίς του κόντρα μπάλα (!) και το πλήρωσε. Ο ΠΑΟ προσπέρασε 23-22 με μπλοκ της Μέντιτς στην Κάφρεϊ (μοιραία στο φινάλε) και μετά από ένα μπαράζ χαμένων σερβίς στο 26-26 είχαμε επίθεση της Ανθούλη και άσο της Ανάε στην Κάφρεϊ για το 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν μια μικρογραφία του δεύτερου, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 11-9, αλλά ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 1-7 προηγήθηκε 12-16 με την Μπλάνκο να κυριαρχεί πάνω στο φιλέ (στο μοναδικό σημείο που δεν έτρεχε άδικα δεξιά κι αριστερά). Ο ΠΑΟ μπόρεσε να μειώσει σε 15-16, 19-18 και 21-22, ισοφάρισε στο 23-23, αλλά η Μερκούρη έχασε το σερβίς κι η Στράντζαλη έκανε το μπλοκ στην Ανθούλη για το 23-25 και το 2-1 στα σετ.

Το δ΄σετ είχε ανατροπές και δράμα μέχρι το φινάλε, με το αρχικό 4-6 του ΠΑΟΚ να γίνεται 9-6 (λάθος θέσεις, λάθη, κόκκινη κάρτα) και 12-8. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 13-12, αλλά έκανε πάλι λάθος θέσεις και βρέθηκε ξανά στο -4 (16-12). Κιε νώ φάνηκε το ματς να τελειωνει το 17-13 έγινε 18-19 με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζει σημεία κόπωσης και τον Καλμαζίδη να παίρνει το ρίσκο της απόσυρσης Ανθούλη, Ανάε. Κι όταν της επανέφερε, η πρώτη έχασε δύο σημαντικές κόντρα μπάλες (στο 21-22 και στο 22-23) και η δεύτερη κάρφωσε άουτ για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ (22-25).

Στο τάι μπρέικ είχαμε και πάλι της ανατροπής το κάγκελο αφού πλέον η κόπωση ήταν ορατή σε όλους. Το 3-1 του ΠΑΟ έγινε 4-7 για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και το 5-8 έγινε 9-8 με την Μέντιτς στο σερβίς. Πλέον το ντέρμπι είχε πάρει φωτιά με τις φιλοξενούμενες να μετατρέπουν το 11-10 σε 11-13 με την Κρολ, αλλά να μην τελειώνουν το ματς καθώς το 12-14 έγινε 14-14 με επίθεση της Γκρότους και μπλοκ της Μέντιτς στην Στράντζαλη την οποία επέλεξε η Βεργίδου αντί της Κρολ.

Στην επόμενη φάση όμως η Μέντιτς έκανε ανόητο φιλέ σε πλασόκαρφο της Κρολ (κι ενώ είχε βγει η άμυνα) και η Πολωνή διαγώνια με άσο στην Ρόγκα υπέγραψε την ανατροπή και την τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Παρόλο που πήραμε τα δύο πρώτα σετ δεν δείξαμε τόσο καλά στοιχεία. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε καλύτεροι στην επίθεση απ’ότι σήμερα. Ο Π.Α.Ο.Κ. μας πίεσε στο σέρβις, ενώ το τρίτο και τέταρτο σετ περιμέναμε να μας το δώσει ο αντίπαλος. Κάθε σετ ξεκινάει στο 0-0 και πρέπει να δημιουργείς καταστάσεις. Χάσαμε την ενέργειά μας και ενώ το παλέψαμε, ήθελε και λίγο τύχη. Έπρεπε να προσέξουμε από πιο νωρίς. Όλος ο Γενάρης είναι δύσκολος, με ταξίδια και δύσκολα παιχνίδια. Θέλουμε τη κορυφή, είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις προκλήσεις».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι και το δεύτερο σετ το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Από το τρίτο και μετά παλέψαμε, ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει από το κέντρο και έκανε επιθέσεις από τα άκρα. Ήταν σημαντική νίκη αυτή, ειδικά μετά την ήττα από την Α.Ε.Κ.. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είδα την ομάδα που ξέρω».