Α1 γυναικών: Πέρασε από το Ζηρίνειο ο ΑΟ Θήρας

Με διπλό ξεκίνησε η 2η αγωνιστική στην Α1 βόλεϊ των γυναικών καθώς πριν από λίγο ο ΑΟ Θήρας πέρασε από το Ζηρίνειο κερδίζοντας 3-0 (25-17, 25-18, 25-22) τον γηπεδούχο ΖΑΟΝ.

Η ομάδα της Κηφισιάς είχε στη σύνθεση της για πρώτη φορά τη Γαλλίδα πασαδόρο Λουσίλ Λε Του (έχασε όμως στην τελευταία προπόνηση τη Μικρουδάκη και στο τρίτο σετ την Κακουράτου), με αποτέλεσμα  η εμπειρία και η υπεροπλία του ΑΟΘ να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της Σαντορίνης.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η προπονητική κόντρα δύο παλιών συμπαικτών καθώς οι Λιώσης, Βάσοβιτς ήταν μαζί στον ΟΠΕ Ρεθύμνου τη σεζόν 2002-2003.

Στο πρώτο σετ μέχρι το 7-7 υπήρχε πραγματική μάχη, , ωστόσο σε εκείνο το σημείο τα σερβίς της Κιουτσιούκη έφεραν ένα σερί 0-5 για τον ΑΟΘ (7-12) χωρίς ο ΖΑΟΝ να μπορέσει να επανέλθει. Η διαφορά  μεγάλωνε συνεχώς (9-16, 12-20) για να κλείσει το σετ στο 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ από την αρχή δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του ΖΑΟΝ καταφέρνοντας να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ (2-3, 3-7). Ο ΖΑΟΝ είχε τις ευκαιρίες του να μειώσει αλλά έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις, για να ξεφύγει ο ΑΟΘ με 13-21. Εκεί η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα σερί 4-0, μειώνοντας σε 17-21, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Βάσοβιτς η Σαντορίνη τελείωσε το σετ στο 18-25.
Το τρίτο σετ θύμισε αρχικά το πρώτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (4-2, 5-7, 8-7) και τον ΑΟΘ να ξεφεύγει με 9-12 για να φτάσει στο 11-17. Κι ενώ το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει ο ΖΑΟΝ με τη Γιοβάνη στο σερβίς απάντησε με σερί 0-6 για το 17-17, ωστόσο στον τελευταίο πόντο τραυματίστηκε η Ξένια Κακουράτου (δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα).

Τα σετ: 0-3 (17-25, 18-25, 22-25) σε 80′

ΖΑΟΝ (Κώστας Λιώσης): Λε Του, Γιώτα 1 (1/2 επ.), Γιοβάνη 16 (16/43 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Παπαδέδε 9 (8/23 επ., 1 άσος, 43% υπ. – 24% άριστες), Αρβανιτοπούλου 11 (1/10, 1 άσος, 9 μπλοκ), Μερακλή 2 (2/15 επ.) / Κακουράτου (λ, 42% υπ. – 37% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Τσιάκου, Κούση, Πατέλη, Ρεντούμη 1 (1/2 επ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (4/7 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (2/3 επ.), Λάνγκεγκερ 9 (8/23 επ., 1 άσος, 54% υπ. – 46% άριστες), Μερκάδο 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 8 (8/13 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (1/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Ζιώγα 5 (5/12 επ.), Καλαποδά 1 (1 μπλοκ), Τσοχατζή, Φάκη (80% υπ. – 60% άριστες).