Α1 γυναικών: Σαρωτικός ο ΝΟΒ, νίκη για ΠΑΟΚ

Η ομάδα της Βουλιαγμένης ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με νίκη επικρατώντας για την 22η αγωνιστική επί της ΑΕΚ, ενώ σημαντική νίκη σημείωσε και ο ΠΑΟΚ στο Χαλάνδρι επί του Νηρέα.

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΕΚ 14-9

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης νίκησε στο Λαιμό 14-9 την ΑΕΚ αν και η Ένωση προηγήθηκε 5-2 και 7-4 στο ημίχρονο. Ο γηπεδούχος πέρασε μπροστά στο τρίτο οκτάλεπτο με 9-7 (σερί 5-0) και το έκλεισε με 11-8. Στο τελευταίο οκτάλεπτο με νέο σερί 4-0, αύξησε τη διαφορά στο 14-8 για να μειώσει στο τέλος η Στρατηδάκη. Η Βασιλική Διαμαντοπούλου σημείωσε τέσσερα τέρματα.
Οκτάλεπτα: 2-5, 2-2, 7-1, 3-1
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αντιόπη Μελιδώνη): Χυδηριώτη 2, Γιαννοπούλου 2, Ριντζ 1, Τανκέεβα 1, Μαρία Πάτρα 1, Διαμαντοπούλου 4, Σάντα 3
ΑΕΚ (Κική Λιώση), Πασκάλε 3, Στρατηδάκη 2, Κώτσια 4

Νηρέας – ΠΑΟΚ 5-12

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στη 10η θέση με 13 βαθμούς ενώ ο Νηρέας στην 11η με 7 βαθμούς. Οι δυο τους θα συναντηθούν εκ νέου στα πλέι άουτ, με τον ΠΑΟΚ όμως να έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Η ομάδα που θα φτάσει τις δυο νίκες σε τρεις αγώνες, θα παραμείνει στην κατηγορία ενώ η ηττημένη θα υποβιβαστεί. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από την αρχή στο σκορ, δεν απειλήθηκε καθόλου και πήρε μια άνετη νίκη σε ένα κρίσιμο και καθοριστικό για τη συνέχεια παιχνίδι.
Οκτάλεπτα: 1-4, 1-1, 1-5, 2-2
Νηρέας (Χάρης Γιακουμάτος): Δασκαλάκη 1, Γιαμπασάκου 1, Κόλλια 1, Μπινιάρη 1, Ρουσάκη 1
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Μπίκου 1, Κάιζερ 3, Φραγκιά 2, Λασκαρίδου 6

ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 12-10

Το τέρμα της Κατερίνας Ζαφειράκη, τερματοφύλακας του ΝΟ Λάρισας στην εκπνοή του αγώνα στο «Αντώνης Πεπανός», δεν καθόρισε το αποτέλεσμα, αλλά σίγουρα αποτέλεσε το «στιγμιότυπο» της αναμέτρησης, που βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο με 12-10. Η Ζαφειράκη, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, σούταρε από την μια εστία στην άλλη και βρήκε δίχτυα!
Οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 3-3, 3-3
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Θανάσης Κοντάκος): Κουρέτα 2, Σάπκινα 5, Ζοφώλη 3, Ντάσιου 2
ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Ζαφειράκη 1, Μελίνα 4, Κολτσίδα 2,Καρυπίδου Ηρώ – Βασιλεία 3