Α1 γυναικών, Θέτις-ΠΑΟΚ 0-3: Τη βρήκε λαβωμένη και τη σκότωσε

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες της Θέτιδας, η οποία πάντως το πάλεψε όσο μπορούσε…

Ο Δικέφαλος παρόλο που η Φιντόν ήταν και πάλι πολύ κακή, είδε την Κλέπκου να δίνει λύσεις και με την Κογιάρ να κάνει μια μεστή εμφάνιση μπόρεσε να λυγίσει την αντίσταση της Θέτιδας που έπαιζε χωρίς Ανθούλη, Μανιατογιάννη και με την Άκτας να έχει κάνει ουσιαστικά μία προπόνηση.

Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα και έφτασε στο 6-9, αλλά η Θέτις ισοφάρισε άμεσα (9-9) και προσπέρασε για πρώτη φορά με 13-12 (κόντρα επίθεση Άκτας), ωστόσο γρήγορα ο Δικέφαλος ξέφυγε με 14-18. Η κρίσιμη φάση στο πρώτο σετ έγινε στο 20-22 με την Καλαντάτζε να σταματά την Περάλτα στο μπλοκ.

Από το φινάλε του α’ σετ ο Φενόλιο έπαιζε με την Κλέπκου αντί της Φιντόν κι ο ΠΑΟΚ έχοντας ποιοτικότερη υποδοχή ναι ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 13-12, αλλά περιόρισε τα λάθη του (μόλις 3) και στο 19-19 ξέφυγε με 19-24 (σερβίς Κλέπκου) για να φτάσει στο 0-2.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ δυσκόλεψε την υποδοχή των γηπεδούχων και από νωρίς απέκτησε μια μεγάλη διαφορά (4-8, 5-11, 9-17). Εκεί η Θέτις έτρεξε ένα σερί 5-0 πλησιάζοντας σε 17-14 με την Παπαγεωργγίου στο σερβίς και συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις, με τον ΠΑΟΚ μετά το τάιμ άουτ του Φενόλιο ξέφυγε εκ νέου με 14-21. Τα λάθη των ασπρόμαυρων όμως έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς με το σκορ να γίνεται 20-22. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τρεις αναπάντησους πόντους έφτασε στο 20-25 και στη νίκη με 3-0.

Η γνώμη του πάγκου
Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας):
«Ειμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κάναμε παρά τις δύσκολες καταστάσεις που βιώσαμε και δεν μπορούσαμε ούτε να προπονηθούμε. Στη διάρκεια των σετ μέχρι ενός σημείου ήμασταν κοντά στο σκορ, αλλά κάποια λάθη μας κόστισαν και δεν μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω. Πλέον η προσοχή μας είναι στον αγώνα Κυπέλλου με την Λαμία»

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Είμαι χαρούμενος με τη νίκη, η οποία ήταν καθαρή με 0-3. Παίξαμε καλά, αλλά όχι τέλεια, ωστόσο αυτό που μετράει είναι η νίκη, και είμαι ικανοποιημένος για αυτή. Στρέφουμε το βλέμμα μας στο παιχνίδι της Τετάρτης, στο οποίο θέλουμε τη νίκη, καθώς είναι πολύ σημαντικό να μείνουμε στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Δουλεύουμε για αυτό, ώστε να είμαστε αυτοί που πρέπει στα πλέι-οφ. Τα πλέι-οφ όπως έχω ξαναπεί είναι ένα άλλο πρωτάθλημα. Στόχος μας είναι το πρωτάθλημα, και θα παλέψουμε για αυτό».