Α1 γυναικών: Ξεκινούν οι μάχες των πλέι οφς

Διακοπές τέλος για τις 8 ομάδες της Α1 γυναικών που συνεχίζουν στα πλέι οφ με τα τρία από τα τέσσερα ζευγάρια να παρουσιάζουν πολύ μεγάλο ενδιάφερον.

Αν εξαιρέσει κανείς το Λαμία-Ολυμπιακός, όπου οι ερυθρόλευκες είναι το ξεκάθαρο φαβορί, στα άλλα τρία (Θήρα-ΠΑΟ, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, Θέτις-Άρης) ναι μεν υπάρχει ένα προβάδισμα, αλλά όλα είναι ανοικτά.

Ειδικά από τη στιγμή που το σύστημα διεξαγωγής επιτρέπει τις εκπλήξεις και θα εξηγήσουμε το γιατί.

Γηπεδούχος στον πρώτο αγώνα είναι η ομάδα που κατέλαβε τη χαμηλότερη βαθμολογική θέση, ενώ ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την υψηλότερη βαθμολογική θέση.

Στην περίπτωση που και οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη, που τους έχει δώσει τους ίδιους βαθμούς (3-0 ή 3-1 και τα δύο ματς ή να έχουν κριθεί στο τάι μπρέικ) τότε η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στο Χρυσό Σετ στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Κοινώς το πλεονέκτημα της έδρας δεν υφίσταται, παρά μόνο το πλεονέκτημα του να παιχθεί το χρυσό σετ στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε σε υψηλότερη θέση στη βαθμολογία.

Θέτιδα και Άρης μοιράστηκαν τις νίκες στην κανονική περίοδο, με την ομάδα της Βούλας να έχει χάσει για ένα 15νθήμερο την Ανθούλη (όπως κι η αναπληρωματική πασαδόρος του Άρη Ευαγγελία Τάνη ήταν στην εθνική νεανίδων) με τις δυο ομάδες να έχουν νικήσει με 3-0 στις έδρες τους.

Ο Μάρκο Φενόλιο είχε κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του ΠΑΟΚ στο εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ και έζησε ένα εφιαλτικό 3-0, ενώ λίγο αργότερα αποκλείστηκε από την Ένωση στους 16 του Κυπέλλου με τις κιτρινόμαυρες να έχουν πετύχει φέτος το 3χ3 στα ντέρμπι των Δικεφάλων.

Για την Λαμία είναι ιστορικό το ματς με τον Ολυμπιακό καθώς παίζει το πρώτο της ματς στα πλέι οφ, αλλά ο Ολυμπιακός λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Τέλος στην Σαντορίνη ο ΑΟΘ υποδέχεται τον ΠΑΟ, με τις πράσινες να έχουν κερδίσει και τα τρία φετινά ματς, ανάμεσα τους και ο τελικός του Κυπέλλου, αλλά να ξεκινούν τα πλέι οφ με νέο προπονητή στον πάγκο.

Κι η σύμπτωση είναι ότι ο Μπράνκο Γκάιτς θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του ΠΑΟ στην Σαντορίνη, εκεί όπου δούλεψε με μεγάλη επιτυχία για 2 χρόνια πριν επιστρέψει στην πατρίδα του (για να βρεθεί ξαφνικά στον πάγκο των πράσινων μετά την απώλεια της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Τετάρτη (13/4)

«Γ. Γεννηματάς» Βούλα 18.00: ΑΣΠ Θέτις – Άρης
Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Ανδρέου, Γραμματεία: Καπουράνη.

«Απόστολος Κόντος» Νέα Φιλαδέλφεια 18.30: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Τάλαρου.

«Χαλκιοπούλειο» Λαμία 19.00: ΑΟ Λαμίας 2013 – Ολυμπιακός ΣΦΠ
Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.

ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνη 19.30: ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκός ΑΟ
Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Δρόσος, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Γαρδέλη.