ΠΑΛΗ

Αφιερωμένο στην κόρη του

Στη νεογέννητη κόρη του αφιέρωσε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε την πέμπτη ημέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος ο Χάτζι Αλίγιεφ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στην κατηγορία των 61κ. ο 23χρονος Αζέρος επανέλαβε την περσινή του επιτυχία και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου καθώς νίκησε 10-0 τον Ναομίν Μπάντμολντ από τη Μογγολία. Ο 23χρονος Αζέρος, που έγινε πατέρας λίγες ώρες πριν αναχωρήσει για το Λας Βέγκας, έχει στη συλλογή του το χάλκινο μετάλλιο από του ευρωπαϊκούς αγώνες και το χρυσό από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2014.
Ο Αμπτουλρασίντ Σαντουλάεφ υπερασπίστηκε τον περσινό του τίτλο στα 86κ. επικρατώντας με 6-0 επί του περσινού χάλκινου παγκόσμιου πρωταθλητή Σελίμ Γιασάρ από την Τουρκία. Ο 19χρονος Ρώσος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης το 2014.
Στα 97κ. ο Αμερικανός Κάιλ Σνάιντερ αναδείχθηκε ισόπαλος 5-5 με τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή Αμπντουσαλάμ Γκαντίσοφ από τη Ρωσία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μετά από επανεξέταση των κριτηρίων. Ο 19χρονος Σνάιντερ έγινε ο νεότερος αθλητής της χώρας του που κατακτά παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Στα 60κ. ελευθέρας γυναικών η Ουκρανή Οξάνα Χέρχελ πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο. ξεπερνώντας στον τελικό με 10-7 το εμπόδιο της Τσερεντσίμεντ Σούκε από τη Μογγολία.