ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Agios Nikolaos Finals: Ματσάρες στους άνδρες

Τρία τάι μπρέικ με ισάριθμες ανατροπές περιελάμβανε το μεσημεριανό πρόγραμμα στο ταμπλό των ανδρών στα Agios Nikolaos Finals 2023.

Οι περσινοί πρωταθλητές Ελλάδας, Παναγιώτης Ιωαννίδης, Θοδωρής Παπαδημητρίου και οι φετινοί νικητές 2 Grand Slam Αντιόλ Κόλα, Στέλιος Τζιουμάκας είναι οι δύο ομάδες που πήραν τα απευθείας εισιτήρια για τους ημιτελικούς με τους Βογιατζόγλου, Κιμπλ και Μάλεσικ/Ντόντη να καταλαμβάνουν την 7η θέση.

Στο ταμπλό των νικητών και στο πρώτο μεγάλο ματς του μεσημεριανού προγράμματος οι Αντιόλ Κόλα, Στέλιος Τζιουμάκας νίκησαν τους Ιάσωνα Κανέλλο, Γιώργο Τερζόγλου με ανατροπή (13-21, 21-16, 15-11).

Στο πρώτο σετ Κανέλλος, Τερζόγλου κυριάρχησαν πλήρως και διαχειρίστηκαν άψογα τη διαφορά που έχτισαν από νωρίς. Στο δεύτερο Κόλα, Τζιουμάκας ειχαν σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων (9-6, 11-9, 15-12) την οποία μεγάλωσαν στο φινάλε για το 1-1.

Μάλιστα ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο τάι μπρέικ μετατρέποντας το 3-2 σε 3-7 για να απαντήσουν άμεσα οι αντίπαλοι τους για το 7-6 ενώ και το 11-18 έγινε 11-10 με τους Κανέλλο, Τερζόγλου να χάνουν κόντρα μπάλα ισοφάρισης και να ακολουθεί μπλοκ του Τζιουμάκα (13-10) με το σετ να κλείνει στο 15-11.

Ακριβώς το ίδιο σκηνικό είχαμε και στον πρώτο αγώνα στο ταμπλό των ηττημένων με τους Καφούρο, Τσιγαρίδα να κάνουν την ανατροπή (20-22, 21-17, 15-13) κόντρα στους Ντόντη, Μάλεσικ που πήραν την 7η θέση.

Οι ηττημένοι προηγήθηκαν 20-17 στο πρώτο σετ για να δεχθούν σερί 3-0 για το 20-20, αλλά δύο επιθέσεις του Ντόντη τελείωσαν το σετ.  Στο 2ο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 15-15, για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 6-2 από τους Καφούρο, Τσιγαρίδα που έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί προηγήθηκαν με 3-2, για να δεχθούν σερί 0-3 για το 3-5, αλλά να ισοφαρίζουν στο 6-6 για να φτάσουμε στο 10-10 που έγινε 13-10. Με μπλοκ του Ντόντη διαμορφώθηκε το 14-13, αλλά ο Καφούρος τελείωσε την επόμενη επίθεση και το σετ στο 15-13.

Ο τρίτος αγώνας ήταν με διαφορά ο καλύτερος που έχουμε παρακολουθήσει μέχρι τώρα στο Agios Nikolaos Finals 2023 με τους Παναγιώτη Ιωαννίδη, Θοδωρή Παπαδημητρίου να επικρατούν κι αυτοί με ανατροπή (22-24, 24-22, 15-13) των Σταύρου Ντάλλα, Δημήτρη Χατζηνικολάου μετά από μία επική μάχη διάρκειας 50 λεπτών.

Στο πρώτο σετ Παναγιώτης και Θοδωρής προηγήθηκαν 16-13, αλλά Σταύρος και Δημήτρης προσπέρασαν με 17-18 κι αφού έσβησαν σετ πόιντ (20-19) πήραν το σετ με 24-22 με κόντρα του Χατζηνικολάου.

Στο δεύτερο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με τους Ντάλλα, Χατζηνικολάου να έχουν τρία ματς μπολ (19-20, 20-21, 21-22) τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν για να πάρουν το σετ Ιωαννίδης, Παπαδημητρίου με 24-22.

Στο τάι μπρέικ οι νικητές δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ με τους Ντάλλα, Χατζηνικολάου να ισοφαρίζουν σε 5-5 (από 5-3), αλλά το 8-8 έγινε 10-8 με μπλοκ του Ιωαννίδη και 13-10 με κακή υποδοχή. Λάθος του Παπαδημητρίου και κόντρα του Χατζηνικολάου έδωσε παράταση στο θρίλερ (14-13), όμως μετά το τάιμ άουτ ο Ιωαννίδης τελείωσε την επίθεση για το τελικό 15-13.

Θρίλερ, αλλά μόνο στο πρώτο σετ είχαμε και στο ζευγάρι Καλιανίδης/Τερζόγλου Σ.-Βογιατζόγλου/Κιμπλ για μια θέση στα προημιτελικά.

Οι τελευταίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόνο στο 2-1 στο πρώτο σετ, το οποίο μετέτρεψαν σε 2-5 και είχαν σταθερά το προβάδισμα (4-5, 5-8, 6-10, 10-13), αλλά προς το φινάλε η διαφορά χάθηκε (18-18) για να φτάσουμε στο 19-19. Ο Τερζόγλου με έξυπνο πέρασμα διαμόρφωσε το 20-19 και το μπλοκ του Καλιανίδη έκλεισε το σετ.

Στο δεύτερο Γιώργος και Σπύρος ξεκίνησαν καλύτερα και διαχειρίστηκν τη διαφορά φτάνοντας στο άνετο 21-14.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Κόλα Αντιόλ/Τζιουμάκας Στέλιος-Ντόντης Νίκος/Malesic Ben 2-0 (21-16, 21-18)

Καφούρος Ιάκωβος/Τσιγαρίδας Χρήστος-Κανέλλος Ιάσωνας/Τερζόγλου Γιώργος 0-2 (16-21, 16-21)

Ντάλλας Σταύρος/Χατζηνικολάου Δημήτρης-Βογιατζόγλου Παναγιώτης/Kimble Noah 2-0 (21-12, 21-14)

Ιωαννίδης Παναγιώτης/Παπαδημητρίου Θοδωρής-Καλιανίδης Γιώργος/Τερζόγλου Σπύρος 2-0 (21-15, 21-15)

Κόλα Αντιόλ/Τζιουμάκας Στέλιος-Κανέλλος Ιάσωνας/Τερζόγλου Γιώργος 2-1 (13-21, 21-16, 15-11)

Ντόντης Νίκος/Malesic Ben-Καφούρος Ιάκωβος/Τσιγαρίδας Χρήστος 1-2 (22-20, 17-21, 13-15)

Ντάλλας Σταύρος/Χατζηνικολάου Δημήτρης-Ιωαννίδης Παναγιώτης/Παπαδημητρίου Θοδωρής 1-2 (24-22, 22-24, 13-15)

Βογιατζόγλου Παναγιώτης/Kimble Noah-Καλιανίδης Γιώργος/Τερζόγλου Σπύρος 0-2 (19-21, 14-21)

Προημιτελικοί

19:30, Κανέλλος Ιάσωνας/Τερζόγλου Γιώργος-Καφούρος Ιάκωβος/Τσιγαρίδας Χρήστος

Follow 1 Ντάλλας Σταύρος/Χατζηνικολάου Δημήτρης-Καλιανίδης/Τερζόγλου Σ.

Ημιτελικοί, 30/7/2023
11:30,
Κόλα Αντιόλ/Τζιουμάκας Στέλιος-Νικητής Ντάλλας Σταύρος/Χατζηνικολάου Δημήτρης-Καλιανίδης/Τερζόγλου Σ.

Follow, Ιωαννίδης Παναγιώτης/Παπαδημητρίου Θοδωρής-Νικητής Κανέλλος Ιάσωνας/Τερζόγλου Γιώργος-Καφούρος Ιάκωβος/Τσιγαρίδας Χρήστος