Αγκαλιάζει τη νίκη ο Κιντάνα

Μπορεί ο Ιταλός Μπραμπίγια να αναδείχθηκε νικητής στο 15ο σκέλος της Βουέλτα και να πέτυχε κάτι τέτοιο μόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε έναν από τους μεγάλους ποδηλατικούς Γύρους, ωστόσο ο πραγματικός κερδισμένος της Κυριακής ήταν ο Νάιρο Κιντάνα.

Ο Κολομβιανός τερμάτισε σε 2 ώρες, 57 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα, μόλις τρία δεύτερα πίσω από τον Ιταλό. Κατέκτησε την δεύτερη θέση σε αυτό το σκέλος αλλά το σημαντικότερο, αύξησε την διαφορά του στην κορυφή της γενικής κατάταξης και έχει σφιχταγκαλιάσει τη νίκη, μια εβδομάδα πριν το τέλος.
Πριν από το 15 ο ετάπ η διαφορά ανάμεσα στον Κιντάνα και στον Κρις Φρουμ ήταν στα 54 δευτερόλεπτα. Ο Βρετανός παραμένει στην δεύτερη θέση αλλά πλέον η μεταξύ τους διαφορά έχει εκτοξευθεί στα 3 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, που θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρηθεί ασφαλείας καθώς μπαίνουμε στην τελευταία εβδομάδα του αγώνα.
Τρίτος στην γενική κατάταξη παραμένει ο Τσάβες, σχεδόν τέσσερα λεπτά (παρά τρία δευτερόλεπτα) πίσω από τον συμπατριώτη του πρωτοπόρο ενώ στην τέταρτη θέση ανέβηκε πλέον ο Αλμπέρτο Κονταδόρ που έχει διαφορά μόλις 5 δυτερολέπτων από τον Τσάβες.
Το ετάπ της Κυριακής ήταν ιδιαίτερα κρίσιμο και απαιτητικό, αν και σχετικά μικρό καθώς αφορούσε απόσταση μικρότερη των 120 χιλιομέτρων. Την Δευτέρα θα διεξαχθεί το 16ο ετάπ από το Αλκανίζ στην Πενισόλα, μήκους 156.4 χιλιομέτρων.