ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 2024: Απροσπέλαστο εμπόδιο η Ισπανία για την Εθνική

Ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της σε μεγάλη διοργάνωση πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, που ηττήθηκε 13-5 από την Ισπανία στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν.

Αυτό το αποτέλεσμα στέλνει την Εθνική στον μικρό τελικό, όπου θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο μεθαύριο Σάββατο 13/1 στις 20:00 με την ηττημένη από τον ημιτελικό Ολλανδία – Ιταλία.
Στον αγώνα με την Ισπανία, η Εθνική προηγήθηκε στο ξεκίνημα με το τέρμα της Αθηνάς Γιαννοπούλου αλλά ακολούθησαν 13 λεπτά δίχως να σκοράρει, με την Έλενα Ξενάκη να μειώνει σε 5-2 στα 2:09 από τη λήξη του ημιχρόνου. Η άμυνά μας ήταν εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο οκτάλεπτο  και η Χρυσή Διαμαντοπούλου είχε 4/9 αποκρούσεις (6/8 η εκπληκτική Μάρτι Τέρε στην αντίπαλη εστία). Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Φόρκα με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε περισσότερο τη ψαλίδα στο σκορ (6-2) ενώ η Αλεξία Καμμένου έριξε ταυτόχρονα στη «γραμμή πυρός» και την Ξενάκη και την Αλεξάνδρα Ασημάκη. Η Ισπανία όμως ήταν αυτή που σκόραρε και πάλι για το 7-2 ενώ στα 5:33 στη παραπάνω η Ξενάκη δεν μπόρεσε να νικήσει την Τέρε. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης εκμεταλλεύτηκε την παραπάνω και έκανε το 8-2 στα 4:48 με τη Ορτίθ. Η Εθνική σκόραρε εκ νέου στα 00:42 από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου για το 9-3 (μετά από σχεδόν 10 λεπτά). Το μόνο που άλλαξε στην τελευταία περίοδο είναι ότι σημειώσαμε δύο τέρματα.
Οκτάλεπτα: 4-1, 1-1, 4-1, 4-2
ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Άνχελ Όκα): Έστερ, Πιράλκοβα 1, Εσπάρ 1, Ορτίθ 2, Πέρεζ 1, Κρέσπι 1, Ρουίζ 1, Πένα 1, Φόρκα 3, Κάμους 1, Γκαρσία 1, Λέιτον, Τέρε.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 3, Ασημάκη 1, Πάτρα, Νίνου, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 1, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου.